Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής κατέκτησε σήμερα ο Εργοτέλης, καθώς επικράτησε 11-10 στη διαδικασία των πέναλτι της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στο Γήπεδο των Μουρνιών.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε 1-1, όπως και ο έξτρα χρόνος της παράτασης, οπότε χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για την ανάδειξη του νικητή που ήταν ο Εργοτέλης.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στις Μουρνιές, καθώς ο Γιάννης Χατζηνικολάου επέλεξε να αγωνιστούν οι νεαροί αθλητές που είχαν από λίγο έως καθόλου χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα μέχρι σήμερα.

Η γηπεδούχος ΑΕΕΚ προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Τσικουδάκη στο 44’. Ο Εργοτέλης ισοφάρισε 1-1 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μισέλ στο 71’. Αφού δεν αναδείχθηκε νικητής μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά ούτε και έπειτα από τα 30’ λεπτά της παράτασης, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Στο 118’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καρβουνιάρης της ΑΕΕΚ για αντιαθλητικό χτύπημα στον Κατσικοκέρη.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Εργοτέλης με απόλυτη ευστοχία πήρε την πρόκριση με 11-10, καθώς ο νεαρός τερματοφύλακας Γιώργος Βασιλειάδης, αφού πρώτα σκόραρε, απέκρουσε την εκτέλεση του Βεστάκη.

Κατά σειρά οι εκτελεστές των πέναλτι της ομάδας μας: Πόι, Μισέλ, Μανουσάκης, Πολυχρονάκης, Κατσικοκέρης, Κολόκας, Γκοτσούλιας, Μπερουασβίλι, Βογιατζής, Βασιλειάδης και ξανά Πόι.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ: Γεωργίου, Γαλανίδης, Καρβουνιάρης, Κυτράκης, Παληγεώργος, Σταθινάκης, Ντεντάκης (63’ Παπαθανασίου), Ταταράκης (λ.τρ.74’ Περδικάκης), Τσικουδάκης (λ.τρ.50’ Κομπογεννητάκης), Βεστάκης, Δρακάκης.

ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Καρράς (53’ Μισέλ), Σηφάκης, Κολόκας, Πολυχρονάκης, Βογιατζής, Γκοτσούλιας, Μπερουασβίλι, Λυδάκης (53’ Λυδάκης), Κοιλιάρας (62’ Κατσικοκέρης), Μανουσάκης.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χατζηνικολάου δήλωσε:

«Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το πάθος, κατάφεραν να ξεπεράσουν τη ζέστη και να διεκδικήσουν τη νίκη έως το τέλος σε 120 λεπτά αγώνα και μετά στα πέναλτι. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Δεν θα μείνουμε σε αυτό, καθώς χρειάζεται ακόμα μεγάλη προσπάθεια το πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε την ΑΕΕΚ για τη φιλοξενία και τους εύχομαι καλή συνέχεια, όπως και στον προπονητή Γιάννη Κατσούλη».

Στη συνέχεια ο Γιώργος Βασιλειάδης είπε:

«Μας έδωσε την ευκαιρία ο προπονητής μας να αγωνιστούμε και δείξαμε ότι μπορούμε να ανταποκριθούμε. Δεχθήκαμε γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και να πάρουμε την πρόκριση στα πέναλτι».