Στη Νέα Αλικαρνασσό φιλοξενήθηκε η ομάδα μας από τον Ηρόδοτο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ. Η ομάδα μας παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις προσπάθειες να παιχτεί ποδόσφαιρο, οι πολλοί τραυματισμοί παιχτών του Ηροδότου, καθώς και οι αδικαιολόγητες καθυστερήσεις ήδη από το 60', που έγινε το 2-1, δεν άφησαν να υπάρξει καθαρός χρόνος παιχνιδιού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το παιχνίδι να είναι κατά κύριο λόγο αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες. Πρώτος απείλησε ο Ηρόδοτος, από στατική φάση, στη συνέχεια όμως ο Εργοτέλης έλεγξε το τέμπο του αγώνα και προσπάθησε με όμορφο ποδόσφαιρο και κάθετες πάσες να φτάσει στην εστία των γηπεδούχων.

Στο 20΄ η ομάδα μας σημείωσε τη πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, η οποία κατέληξε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Η επόμενη σημαντική φάση της αναμέτρησης έγινε στο 31΄, η οποία ήταν και το γκολ του Ηροδότου. Ο Γαρεφαλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ενώ είχε καταλογιστεί ανύπαρκτο φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας μας. Από το σημείο αυτό και έπειτα ο Εργοτέλης σημείωσε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, έως και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με σημαντικότερο το σουτ του Παναγιωτάκη μέσα από την περιοχή, που κατέληξε οριακά άουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 47', μετά από μεγάλη μπαλιά, ο Μερκουλίδης , βρήκε τον Ταγγίνη πίσω από την άμυνα του Ηροδότου και ο τελευταίος με ωραία κεφαλία έδωσε στον Σφακιανάκη που με πλασέ , έκανε το 1-1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το γήπεδο έγερνε, με την ψυχολογία να είναι υπέρ της ομάδας μας.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Σφακιάνακης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς δέχτηκε χτύπημα στον αστράγαλο και αποχώρησε τραυματίας.

Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 61'.  Έπειτα από κακή κυκλοφορία της μπάλας ανάμεσα σε Φαϊτάκη και Μιράσι, βρήκε την ευκαιρία ο Τσαμαντιώτης και έκανε το 2-1, για τον Ηρόδοτο.

Από εκείνο το λεπτό και έπειτα, δεν σηκώνει κριτική το παιχνίδι. Μπάλες είτε "δεν υπήρχαν" είτε έκαναν την εμφάνισή τους ανά δυάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, οι διάλογοι ανάμεσα στον διαιτητή και τους ποδοσφαιρστές ήταν μακρόσυρτοι, οι τραυματισμοί των ποδοσφαιριστών του Ηροδότου πολλαπλασιάστηκαν απότομα, οι εκτελέσεις των στημένων γίνονταν με ρυθμούς "χελώνας", με αποτέλεσμα η διάρκεια καθαρού ποδοσφαίρου να περιοριστεί σημαντικά.

Ο Ηρόδοτος έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, ενώ η ομάδα μας δεν κατάφερε ποτέ να βρει ρυθμό, εξαιτίας των πολλών διακοπών.

ΓΣ Εργοτέλης (Κουτίδης – Ξημεράκης): Μιράσι, Κορνάρος, Φαϊτάκης, Μαυροειδής, Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Τάγγινης, Σφακιανάκης (55΄ Χότζα), Παναγιωτάκης (83΄ Βασιλάκης), Μιχελουδάκης, Φθενάκης (60΄ Ντίσα).

ΠΑΣΑ Ηρόδοτος (Κρασανάκης): Ζαφείρης, Γιαννικάκης, Κανδηλάκης, Μουρτζάκης (50΄ Τσαμαντιώτης), Μπάμπης, Μαγάκης, Ξηρός, Τριάντης, Φραγκουλάκης (93΄ Παγώνης), Χίντρι (95΄ Μόγια), Γαρεφαλάκης (95΄ Κρεμίτσας).

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ένας εκ των δύο προπονητών της ομάδας μας, ο Αλέξανδρος Κουτίδης, δήλωσε τα εξής:

«Πιστεύω ότι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ήμασταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί και σίγουρα αξίζαμε κάτι περισσότερο. Αν και μείναμε πίσω στο σκορ από ένα πολύ όμορφο, σε εκτέλεση, φάουλ του αντιπάλου, ισοφαρίσαμε και είναι πολύ θετικό ότι αντιδράσαμε για ακόμα μια φορά. Είμαι σίγουρος ότι αν αποφύγουμε κάποια ατομικά λάθη, τα οποία ήδη έχουμε μειώσει κατά πολύ και ήταν λίγα σήμερα, σε βάθος χρόνου θα έχουμε και το αποτέλεσμα και θα παίρνουμε αυτό που αξίζουμε. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές, γιατί είναι μεγάλη και η προσπάθεια και η βελτίωση που δείχνουν και ευχαριστούμε τον κόσμο για την συνεχή στήριξή του, είτε εντός είτε εκτός έδρας. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Ηροδότου και ευχή όλων είναι αυτά τα παιχνίδια να γίνονται σε μεγαλύτερες κατηγορίες».