Ο Εργοτέλης, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής φιλοξενήθηκε από τη Μινωική, η οποία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 14', χάρη σε γκολ του Σταυρακάκη, ο οποίος σκόραρε ύστερα από σουτ, ακριβώς πάνω από τη γραμμή των ορίων της μεγάλης περιοχής.

Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου ήταν εκπληκτικός, η ομάδα μας για ακόμη μία φορά δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Αρχικά ο Σφακιανάκης στο 70΄ εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη εκτίμηση και δράση των αμυντικών των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο πλασέ.

Στη συνεέχεια, στο 86΄, ο Ντίσα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, σκόραρε με τον τρόπο που έχει «καθιερώσει» τη φετινή χρόνια και ολοκλήρωσε την ανατροπή, έστω και προσωρινά.

Δύο λεπτά αργότερα η ατυχία «γκρέμισε» τη προσπάθεια των παικτών μας για τη νίκη, μιας και ήλθε η ισοφάριση με αυτογκόλ του Σφακιανάκη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, από πλάγια θέση, εκτός της μεγάλης περιοχής.

Αξίζει να γίνει αναφορά σε αρκετά διαιτητικά σφάλματα, με την ομάδα μας να ζητάει δύο πέναλτι σε ανατροπές ποδοσφαιριστών της.

Γ.Σ Εργοτέλης (Μπαστάκης): Παπαδάκης, Κορνάρος, Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Τβαούρι, Φαϊτάκης, Παναγιωτάκης, Σφακιανάκης, Τσαμαντιώτης, Ντίσα, Φθενάκης (46΄ Χότζα)

Μινωική (Παπακώστας): Αμπατζής, Καρανικολάου, Σταυρακάκης, Καραντινάκης, Τσαμπουράκης, Καστελλιανάκης, Κυριακάκης, Μαγάκης (61΄ Κουρουγκιαβούρης), Ρουμελιώτης (72΄ Σταυρουλάκης), Σαραφαλντιν, Περογαμβράκης.

Για ακόμα μία φορά οι φίλαθλοι της ομάδας μας στάθηκαν στο πλευρό των ποδοσφαιριστών, γεμίζοντας το γήπεδο της Μινωικής. Η διοίκηση του Εργοτέλης τους ευχαριστεί για τη στήριξη και την αγάπη τους προς το Σύλλογο.