Στον Κρουσώνα φιλοξενήθηκε σήμερα η ομάδα μας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, για μια αναμέτρηση, η οποία είχε αναβληθεί εξαιτίας κακών καιρικών φαινομένων. Σε έναν αρκετά απαιτητικό αγώνα, απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ομάδα, η ομάδα μας πάλεψε, παρά τους συνεχόμενες αγώνες και τις απουσίες λόγω ιώσεων και τραυματισμών. Αρνητική χροιά στην αναμέτρηση έδωσε το διαιτητικό τρίο, το οποίο σε αρκετά σημεία πήρε ακατανόητες αποφάσεις, αφήνοντας με αρκετά παράπονα Διοίκηση, ποδοσφαιριστές, προπονητές και φιλάθλους.

Τα πρώτα 20 λεπτά ουσιαστικά ήταν εκείνα, που καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές, με την ομάδα μας να προσπαθεί να προσαρμοστεί στις συνθήκες του αγώνα.

Το πρώτο τέρμα σημειώθηκε στο 14΄, όταν η ομάδα του Κρουσώνα πραγματοποιησε μια αντεπίθεση. Η μπάλα κυλησε προς την εστία και ο επιθετικός των γηπεδούχων Άκης Κουράκης, αφού πρώτα έκανε εμφανές φάουλ στον Φαϊτάκη, το οποίο δεν καταλογίστηκε, έκανε με πλασέ το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, πραγματοποιήθηκε μια παρόμοια φάση. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια γρήγορη αντεπίθεση, η οποία είχε ως τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Σταυρακάκη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 2-0. Από το σημείο αυτό, ο Εργοτέλης ξεκίνησε να κυκλοφορεί τη μπάλα πιο προσεκτικά και προσπάθησε να διασπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σημαντικές χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μας άλλαξε προς το καλύτερο επιθετικά, ενώ και ο ΠΑΟ Κρουσώνα έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Οι Φθενάκης, Ταγγίνης και Ντίσα έγιναν αποδέκτες των επιθετικών ενεργειών της ομάδας μας και απείλησαν την εστία του ΠΑΟ Κρουσώνα. Το τέρμα για την ομάδα μας επιτεύχθηκε στο 85΄, από τον Σφακιανάκη, ύστερα από εύστοχο πλασέ, μέσα από τη μικρή περιοχή. Ο Ταγγίνης πήρε την μπάλα από τη δεξιά πλευρά και με μια ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων, από όπου έβγαλε την ασίστ.

Έως και τη λήξη της αναμέτρησης, η ομάδα μας πίεζε συνεχώς για την ισοφάριση, η οποία εν τέλει δεν επιτεύχθηκε, με το διαιτητικό τρίο να κωλυσεργεί αρκετές φόρες και να επιτρέπει τις πολλές διακοπές στον αγώνα.

ΓΣ Εργοτέλης (Ξημεράκης-Κουτίδης): Μιράσι, Κορνάρος, Πλατοκούκης, Κρασανάκης, Φαϊτάκης, Μερκουλίδης, Παναγιωτάκης (68΄ Σφακιανάκης), Ταγγίνης, Χότζα (68΄ Ντίσα), Παπακώστας (80΄ Μιχελουδάκης), Φθενάκης (80΄ Βασιλάκης).

ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑ (Πλεσίτης): Σταυρακάκης, Μαυροειδής (78΄ Σφακιανάκης), Σημαιάκης, Σηφάκης, Τσέρος, Ανωγειανάκης(70΄ Τζουβάρας), Μανουσάκης, Στρατάκης, Κουράκης, Λυδάκης (65΄ Σεραφειμίδης), Σταυρακάκης.

Αφού ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, ένας εκ των δύο προπονητών της ομάδας μας, ο Μιχάλης Ξημεράκης, δήλωσε τα εξής:

«Σήμερα δώσαμε ακόμη έναν αγώνα, στον οποίο οι αθλητές ανταποκρίθηκαν και αγωνίστηκαν. Υπήρξε μια μη θετική περίοδος, τα πρώτα 20 λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων υπήρξαν θέματα από τη πλευρά μας, όσον αφορά τη δημιουργία φάσεων στο επιθετικό κομμάτι και παράλληλα βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Αυτό που κρατάμε από σήμερα είναι η αντίδραση των αθλητών μας, τόσο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, από τα παιδιά που ξεκίνησαν ως βασικοί, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, από τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο, ώστε να συνδράμουν. Θεωρώ ότι μπορούσαμε να έχουμε πάρει παραπάνω πράγματα από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Αυτά είναι όλα όσα κρατάμε, κυρίως την αντίδραση των αθλητών. Έρχεται ακόμη μια αναμέτρηση την Κυριακή, η οποία αποτελεί την τελευταία της εβδομάδας και μέσω αυτής επιθυμούμε να δείξουμε ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο και ότι –όπως έχω πει και σε προηγούμενες δηλώσεις μου- αυτά τα παιδιά έχουν τη ποιότητα και τις δυνατότητες να οδηγήσουν τον Εργοτέλη στην επόμενή του μέρα. Σας ευχαριστούμε όλους για τη στήριξή σας.»

H Διοίκηση του Συλλόγου ευχαριστεί τον κόσμο που, σε ακόμα έναν αγώνα, στήριξε την ομάδα μας. Συνεχίζουμε όλοι μαζί!