Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας, η οποία είχε τη κατοχή, αλλά και της ευκαιρίες για να προηγηθεί, πράγμα το οποίο δεν συνέβη και εν τέλει βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10΄.

Ο Ρούκα για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ, ύστερα από μία ιδιαίτερη φάση, μιας και η μπάλα αφού βρέθηκε στον αέρα και το οριζόντιο δοκάρι, δεν απομακρύνθηκε, με αποτέλεσμα να καταλήξει στο βάθος της έστιας. Κατά τη διάρκεια του υπόλοιπου ημιχρόνου, η ομάδα μας προσπαθούσε να διατηρήσει τη κατοχή και να ψάξει τη μία εκείνη φάση που θα έφερνε ισορροπία στο σκορ, χωρίς αυτό να επιτυγχάνεται.

Στο 44΄ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, ύστερα από εκτέλεση φάουλ και πλασέ εντός της μεγάλης περιοχής. Σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Συσκάκης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τέσσερις αλλαγές, η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε αισθητά, παρόλα αυτά «αχίλλειος πτέρνα» φάνηκε να είναι η τελική προσπάθεια. Υπήρξαν αρκετές επιθετικές απόπειρες, μία εκ των οποίων κατέληξε στο βάθος της εστίας, αλλά ακυρώθηκε μιας και ο επιτιθέμενος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 82΄ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0, με τον Συσκάκη να πετυχαίνει το δεύτερό του τέρμα.

Εργοτέλης (Μπαστάκης): Μιράσι, Μαυροειδής (46΄ Κορνάρος), Πλατοκούκης, Φαϊτάκης, Τβαούρι (46΄ Μερκουλίδης), Κατσούρρι (46΄ Βασιλάκης), Παναγιωτάκης, Σφακιανάκης (46΄ Πακιουφάκης, 75΄ Φθενάκης), Τσαμαντιώτης, Χότζα, Ντίσα.

ΠΑΝΟΜ (Μαματζάκης): Γκέγκα, Διαμαντάκης, Μαυρίδης, Τζανάκης, Κατσούλης (46΄ Κεφαλούκος Μ), Κεφαλούκος Δ, Κόκκινος, Νίκολι, Ρούκα (70΄ Τζιράκης), Ξυλούρης (70΄ Κολάι), Συσκάκης ( 85΄ Αντεμισάρης)