Κιτρινόμαυρο χρώμα είχε το ηρακλειώτικο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Football League που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης με την Κ19 του Εργοτέλη να κερδίζει με 2-1 το αντίστοιχο συγκρότημα του ΟΦΗ.

Ένα πραγματικό ντέρμπι με πολύ ένταση, πάθος, και δυνατές μονομαχίες όπου οι παίκτες της ομάδος μας παίζοντας πολύ πιο ψυχωμένα έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση.

Το σκορ άνοιξε για τον Εργοτέλη στο 19’ ο Μαυροματίδης με κοντινό σουτ για να έρθει η ισοφάριση λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 25’. Μετά από μια κακή στιγμή για την ομάδα μας ο Δουλγεράκης έδωσε το δικαίωμα στους ασπρόμαυρους να φέρουν το ματς στα ίσια.

Οι παίκτες μας δεν επηρεάστηκαν από το αυτογκολ συνέχισαν την προσπάθεια τους με περισσότερο πάθος φτάνοντας στο 54’ με μια καταπληκτική συνεργασία η οποία έφερε ένα ακόμα γκολ. Μετά από έναν πολύ ωραίο συνδυασμό των Κουτσογιαννάκη, Κατσούρι και Σαϊτάκη ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1

Το δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δυνατό με τους παίκτες και των δυο ομάδων να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες με την ομάδα του ΟΦΗ να σημαδεύει τα δοκάρια με τους Νοικοκυράκη, Σουρνάκη.

Εργοτέλης: Κορνηλάκης, Λόσσι, Κουτεντάκης, Πλαιτάκης, Δουλγεράκης,Τσακάνι, Κεφαλούκος, Κουτσογιαννάκης (87' Μιφτάρι), Κατσούρι, Μαυροματίδης(58' Σαμπροβαλάκης).

ΟΦΗ: Λεοντιάδης, Κοκολογιάννης, Ρουσσάκης (70' Λαμπριανίδης), Πλουμής, Λαγουδάκης (82' Σταυρακάκης), Κοντογιάννης, Πλευράκης (46' Koρνάρος), Αζίζι, Κουράκης, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης.