Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης Διαιτητής: Σταθόπουλος Γ. (Αχαΐας) Βοηθοί: Ακριβός Χ. (Αθηνών), Πάνου Γ. (Αιτωλοακαρνανίας) 4ος Διαιτητής: Λαμπρόπουλος Μ. (Ηλείας) Σκόρε...

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Σταθόπουλος Γ. (Αχαΐας)
Βοηθοί: Ακριβός Χ. (Αθηνών), Πάνου Γ. (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος Διαιτητής: Λαμπρόπουλος Μ. (Ηλείας)
Σκόρερ: 28’ Τζόρτζεβιτς
Κίτρινες κάρτες: 30’ Γραμμόζης, 86’ Κένεντι

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Λεονάρντο έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Τζόρτζεβιτς πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
Εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Σέζαρ για τον Τζόρτζεβιτς, εκείνος πέρασε τον Δασκαλάκη, πήγε πολύ πλάγια και το αδύναμο πλασέ του απομακρύνθηκε από τον Κορδονούρη. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στην αρχή της φάσης ο Τζόρτζεβιτς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
16’ Ο Γραμμόζης με ευθύβολη εκτέλεση φάουλ από τα τριάντα περίπου μέτρα ανάγκασε τον Νικοπολίδη να επέμβει στην αριστερή του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.
17’ Ο Γιαλούσης με ωραία προσπάθεια πέρασε τον Λεονάρντο, μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Νικοπολίδης έδιωξε με το δεξί του χέρι εντυπωσιακά σε κόρνερ.
18’ Ο Μελισσάς με ωραία γυριστό σουτ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του γκολκίπερ του Ολυμπιακού, όμως ο Έλληνας πορτιέρο απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.
24΄ Ωραία σέντρα του Γκαλέτι απ' τα δεξιά, ο Κοβάσεβιτς πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη.
27’ Ο Γραμμόζης ανέτρεψε τον Στολτίδη, (ο «Γερμανός» βρήκε πρώτα τη μπάλα και μετά τα πόδια του αντιπάλου), με τον διαιτητή της αναμέτρησης (Σταθόπουλος Γ.) να καταλογίσει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.
28’ ΓΚΟΛ! Ο Τζόρτζεβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Δασκαλάκης έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε τη μπάλα με το δεξί του χέρι, όμως η μπάλα ξαναγύρισε στον Σέρβο που μόνος του σε κενή εστία έκανε το 1-0, βάζοντας, όπως αποδείχθηκε στην συνέχεια, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.
33’ Σέντρα του Κένεντι από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Βακουφτσή, η μπάλα κατέληξε άουτ.
36’ Ο Γραμμόζης κοντρολάρει τη μπάλα με το στήθος και δοκιμάζει με τη μια το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.
37’ Σουτ του Ογκουνσότο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά, ο Νικοπολίδης αιφνιδιάζεται αρχικά αλλά θα αποκρούσει τη μπάλα με το στήθος.
44’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Σκορ ημιχρόνου: 1 – 0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

48΄
Σέντρα του Τζόρτζεβιτς απ' τα αριστερά, ο Κοβάσεβιτς πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη.
53΄ Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι, η μπάλα έφτασε στον Σέζαρ που ήταν σε θέση οφσάιντ, με την κεφαλιά του να αποκρούεται από τον Δασκαλάκη.
56’ Ο Κοβάσεβιτς έπιασε το μονοκόμματο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη
58’
Ο Μπελούτσι θα κοντρολάρει τη μπάλα με το στήθος και θα κάνει με τη μια το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
70΄
Έπειτα από κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Ογκουνσότο βγήκε μόνος του απέναντι από τον Νικοπολίδη, ο Νιγηριανός πέρασε τον διεθνή τερματοφύλακα που είχε βγει έξω από την περιοχή για να τον καθυστερήσει, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Σέζαρ λίγα μέτρα μπροστά από τη γραμμή.
83’ Τρία συνεχόμενα κόρνερ για την ομάδα μας, με τον Νικοπολίδη να διατηρεί για μία ακόμη φορά ανέπαφη την εστία του.
85’ Σουτ του Μάθις μέσα από την περιοχή, σωτήρια προβολή του Ζεβλάκοφ που διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.
89΄ Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ογκουνσότο πήγε να πάρει την κεφαλιά, όμως συγκρούστηκε με τον Νικοπολίδη και έπεσαν και οι δύο στο έδαφος.

Τελικό σκορ: 1 – 0

Ολυμπιακός
(Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου (46΄ Τοροσίδης), Λεονάρντο, Ζούλιο Σέζαρ, Ζεβλάκοφ, Στολτίδης, Λεντέσμα, Μπελούτσι (61΄ Νούνιες), Γκαλέτι (81΄ Πάντος), Τζόρτζεβιτς, Κοβάσεβιτς.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Κένεντι, Χίμπλινγκερ, Μελισσάς (79΄ Μάθις), Γιαλούσης, Γραμμόζης, Φραγκουλάκης (73΄ Κουτσιανικούλης), Κοιλιάρας Δ., Βακουφτσής (69΄ Μπούντιμιρ), Ογκουνσότο.