Οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο και αυτό φάνηκε όταν μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λεοζίνιο προσπάθησε να δώσει πά...

Οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο και αυτό φάνηκε όταν μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λεοζίνιο προσπάθησε να δώσει πάσα στον Ρουμπάκη αριστερά, ο Μίλαντιν μπήκε στην πορεία της μπάλας και προσπάθησε ν' απομακρύνει αλλά κατά λάθος έστρωσε τη μπάλα στο νεαρό βραζιλιάνο ο οποίος με ένα ευθύβολο δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πόζα που έπεσε στην πορεία της αλλά δεν μπόρεσε να την απομακρύνει.
Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ και να φθάσουν σε μια γρήγορη ισοφάριση αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι του Πασχάλη Μελισσά όταν στο 15’ ο Χατζί εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά ο Μελισσάς πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέερσμαν.
Για δεκαπέντε περίπου λεπτά υπήρχε αρκετός εκνευρισμός για τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα.
Στο 36', ο Χατζί εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα δεξιά, αλλά ο Πέερσμαν έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.
Ο ΟΦΗ, με εξαίρεση το γκολ του Λεοζίνιο, δεν είχε απειλήσει την εστία του Πόζα, ωστόσο και η δεύτερη “επίσκεψη” στα καρέ του Εργοτέλη στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, όταν στο 40ό λεπτό του αγώνος ο Σίμιτς βρήκε χώρο από τα δεξιά, ελίχθηκε ωραία, απέφυγε τον Χατζί και έκανε το σούτ, ο Πόζα απέκρουσε προς στιγμήν αλλά ο Πόποβιτς που ακολουθούσε την φάση με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Μελισσάς επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Πέερσμαν.
Κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη που είχε ο αγώνας στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 45', ο Ρουμπάκης έκανε εξαιρετική πάσα στον Σίμιτς που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη, απέφυγε τον Πόζα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά.
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κορδονούρης έκανε ολέθριο λάθος όταν προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα με το κεφάλι στον Πόζα, ο Λεοζίνιο ακολούθησε την φάση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός στο β' ημίχρονο δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το πρώτο 45λεπτο.
Η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 60', όταν ο Λεοζίνιο έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια, απέφυγε τον Κορδονούρη, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.
Στο 72ό λεπτό ο Χατζί εκτέλεσε φάουλ, ο Πέερσμαν απομάκρυνε αρχικά, όμως ο Μπούντιμιρ που ακολουθούσε την φάση σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βέλγου τερματοφύλακα (δεύτερο δοκάρι για τον Εργοτέλη στην αναμέτρηση).
Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπούντιμιρ βρέθηκε πάλι στην περιοχή του ΟΦΗ με πλάτη προς την εστία, προσπάθησε να γυρίσει, αλλά ο Μπαρκαουάν που τον μάρκαρε φάνηκε να τον τραβάει και να τον ρίχνει στο έδαφος με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι και την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρουμάνο αμυντικό.
Ο Τζούνιορ με πολύ ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 4-1.
Στο 84’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζούνιορ κόντραρε πάνω στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε κόρνερ, ενώ, έξι λεπτά αργότερα, στην συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Μπουντιμίρ δοκίμασε ένα χλιαρό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Συνθέσεις ομαδων:

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Πέερσμαν, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Σίμιτς (71' Πλιάγκας), Πίτσος, Πόποβιτς (60' Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης (86' Γκάντσεφ), Σφακιανάκης, Κουνενάκης, Λεοζίνιο.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης (46' Μπούντιμιρ), Μελισσάς (46' Ματθαιάκης), Κοιλιάρας (64' Κοτσιανικούλης), Νατσέφσκι, Τζούνιορ, Μίλαντιν, Χατζί, Τάσιτς.

Ο προπονητής της «δικής μας ομάδας», κ. Νίκος Καραγεωργίου δήλωσε στην συνέντευξη τύπου: «Πριν από το παιχνίδι όλοι μας θέλαμε να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι, που πράγματι αυτό έγινε αλλά μόνο από την μια πλευρά. Εμείς ξεχαστήκαμε, όπως ξεχαστήκαμε και με τον Παναθηναϊκό. ΑΝ συνεχίσουμε έτσι, ο γκρεμός είναι δίπλα. Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, γιατί ύστερα από μια βαριά ήττα κατάφερε με άνεση να μας κερδίσει και να μας βάλει σε προβληματισμό και σκέψη. Είμαι στεναχωρημένος γιατί τρώγαμε τα γκολ χωρίς να αντιδράσουμε. Πρέπει να ανασυνταχθούμε και να αντιμετωπίσουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά με την πρέπουσα σοβαρότητα».

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης, κ. Γιώργος Σουλτάτος, δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Από το 30’ μέχρι το 45’ δεν υπήρχαμε στο γήπεδο και βοήθησε και η τύχη για να μπουν εύκολα τα γκολ του ΟΦΗ, ο οποίος πήρε μια δίκαια νίκη. Δεν έχω παράπονο από την ομάδα μου, εκτός από το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους. Εύχομαι να ανακάμψουμε. Οι διοικήσεις των δυο ομάδων δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα».

Ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλη, κ. Γιάννης Δασκαλάκης, μετά το πέρας την συνέντευξης τύπου δήλωσε εκ μέρους της διοίκησης του Εργοτέλη τα εξής: «Η ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης συγχαίρει την πλειοψηφία των φιλάθλων που παρευρέθησαν στο σημερινό ματς. Συγχαίρει επίσης τον συμπολίτη ΟΦΗ για την δίκαια επικράτηση του αλλά και τον διαιτητή και τους βοηθούς του».