Γήπεδο: Μαρτινέγκο Διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Φερετζάκης (Ηρακλείου), Συριγωνάκης (Ηρακλείου) Σκόρερ: 25’ Σαρρής Κίτρινες κάρτες: Πουλάκης,...

Γήπεδο: Μαρτινέγκο
Διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Φερετζάκης (Ηρακλείου), Συριγωνάκης (Ηρακλείου)
Σκόρερ: 25’ Σαρρής
Κίτρινες κάρτες: Πουλάκης, Ανωγειαννάκης, Καβουσάκης – Παπαδήμας, Σαμαρόπουλος, Σοϊλέδης, Γεωργακόπουλος

Την τέταρτη νίκη τους πέτυχε η ομάδα νέων του Εργοτέλη με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο γήπεδο “Μαρτινέγκο”. Η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη νίκησε με 1-0 τους «ερυθρόλευκους» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος νέων της
Super League με σκόρερ τον Γιώργο Σαρρή στο 25’ και έφτασαν τους 13 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι φάσεις και το γκολ του αγώνα:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1’ Πάσα του Γιακουμάκη στον Αποστολάκη, αυτός θα κάνει ένα όμορφο ελιγμό, θα σουτάρει αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού θα μπλοκάρει τη μπάλα σταθερά.
7’ Συρτή πάσα του Γιακουμάκη στον Αποστολάκη, ο τελευταίος θα σουτάρει αλλα η μπάλα θα φύγει άουτ.
20’ Σέντρα του Χρυσοφάκη από τα δεξιά, ο Σαμαρόπουλος διώχνει προτού Ανωγειαννάκη.
25’ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Γιακουμάκη από τα δεξιά, ο Σαρρής με προβολή θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο Μαρτινέγκο.
35’ Σουτ του Ανωγειαννάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα θα καταλήξει ψηλά άουτ.
39’ Σουτ του Καρέλη έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναγόπουλου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σοϊλέδη, η μπάλα στο τείχος, με την επαναφορά της μπάλας ο ίδιος παίκτης θα δοκιμάσει ξανά το σουτ, όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.
59’ Πάσα του Ανωγειαννάκη στον Χρυσοφάκη, αυτός με μονοκόμματο σουτ θα κάνει τον Παναγόπουλο να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
65’ Σουτ του Χαλκιαδάκη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.
72’ Σουτ του Χρυσοφάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Παναγόπουλου.
85’ Σουτ του Χαλκιαδάκη, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του «ερυθρόλευκου» γκολκίπερ.
89’ Σουτ του Κοτσαρίδη, η μπάλα άουτ.
90+ Κάθετη μπαλιά του Χαλκιαδάκη, ο Σαμαρόπουλος θα διώξει τη μπάλα σε κόρνερ λίγο προτού φτάσει στον Δρακούλη.

Νέοι Εργοτέλη (Πλεσίτης Βασίλης): Καβουσάκης, Πηγιάκης, Σαρρής, Χελά, Καρυωτάκης, Πουλάκης (72’ Παπαδογιαννάκης), Γιακουμάκης, Χρυσοφάκης, Ανωγειαννάκης (63’ Χαλκιαδάκης), Καρέλης (71’ Δρακούλης), Αποστολάκης (87’ Ανυφαντάκης).

Νέοι Ολυμπιακού (Χριστόπουλος Γιάννης): Παναγόπουλος, Βαρουξής (80’ Κρητικός), Ποτουρίδης, Σαμαρόπουλος, Γεωργακόπουλος, Παπαδήμας (46’ Νικλητσιώτης), Βασιλογιάννης, Κοτσαρίδης, Αριανούτσος (46’ Παλλάς), Αποστόλου (75’ Φετφατζίδης), Κουρτάνοβιτς (44’ Σοϊδέλης).