Την πρώτη τους ήττα γνώρισαν οι Νέοι Εργοτέλη, οι οποίοι έχασαν από τον Μαραθώνα 1-3, στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της A2 ΕΠΣΗ.

Παρά το καλό ξεκίνημα που είχε η ομάδα των Νέων Εργοτέλη, δεν κατάφερε να το μετουσιώσει σε γκολ, καθώς στο 9’ χάθηκε μοναδική ευκαιρία, όταν ο Μακαρώνας απέκρουσε το πέναλτι του Μπερνίκου. Λίγο αργότερα στο 14’ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε το σουτ του Μαυράκη, ενώ έγινε το ίδιο και στο 18’ στην κεφαλιά του Κεβάνι.

Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 43’ όταν άνοιξαν το σκορ, με τον Δερμιτζάκη να σημειώνει το 0-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Οι Νέοι Εργοτέλη μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 47’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Δρίτσα να διαμορφώνει το 1-1.

Λίγες οι αξιόλογες φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου, μέχρι το 72’ όπου σε μια φάση όπου δεν τηρήθηκε αρκούντως το fair play από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Μαυράκης τροφοδότησε τον Ρομπάκη για να σημειώσει το 1-2, ενώ το τελικό 1-3 έγινε στο 88’ με σουτ του Πασσά έξω από την περιοχή.

Νέοι Εργοτέλη: Ψιμόπουλος, Στεφανάκης (78’ Ταταρίδης), Σταματάκης, Μαυράκης, Σελαμάι (72’ Λίλο), Μανωλιτσάκης, Δρίτσας (85’ Γκούρο), Μπερνίκου, Πασπαλάκης (78’ Μαυρής), Κεβάνι.

Μαραθώνας: Μακαρώνας, Ουζούνης, Ρογδάκης, Νταντουνάκης, Λυκούδης, Δίπλας (62’ Ξυλουράκης), Σταματάκης (65’ Πασσάς), Βαθιανάκης, Βιτσαξάκης (54’Ρουμπάκης Δ.), Δερμιτζάκης (88’ Ρουμπάκης Β.), Ρομπάκης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανδαλενάκης, με επόπτες τον Μαυραντωνάκη και την Σιγανού.