Η ομάδα μας ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, όπως ξεκίνησε στην αρχή της χρονιάς … με νίκη ! Ο Εργοτέλης υπήρξε τυπικά φιλοξενούμενος στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης» στο πλαίσιο της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 ΕΠΣΗ, όπου και αντιμετώπισε την ομάδα του ΝΑΠΟ Ποσειδώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας. Μόλις στο 2΄, ο Βασιλάκης άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του για τη φετινή σεζόν. Λίγα λεπτά αργότερα, την σκυτάλη πήρε ο Χότζα. Ο νεαρός ταλαντούχος μεσοεπιθετικός διπλασίασε τα τέρματα του Εργοτέλη στο 10΄ και πολύ νωρίς μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη των κιτρινόμαυρων.

Στο 40΄ ο Μιχελουδάκης σκόραρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση και διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, δηλαδή με γκολ του Εργοτέλη. Στο 50΄, ο Ταγγίνης, από την άσπρη βούλα, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και κατάφερε για ακόμη ένα παιχνίδι να μπει στη λίστα των σκόρερ.

Στο 65΄ ο τυπικά γηπεδούχος Ποσειδώνας κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει το σκορ σε 1-4, χάρη σε τέρμα του αρχηγού του, Μηνά Ασλαματζίδη.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μέσα σε διάστημα 10 λεπτών, καθώς από το 80΄ έως και το 90΄ επιτεύχθηκαν ακόμη τρία τέρματα για την ομάδα μας.

Την αρχή έκανε ο Μιχελουδάκης, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του στο 80΄, έπειτα ο πρώτος σκόρερ του Εργοτέλη για τη φετινή αγωνιστική σεζόν, Ντάνιελ Ντίσα, ευτύχησε να σκοράρει στο 85΄, ενώ με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Χότζα πέτυχε το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης και διαμόρφωσε το τελικό 1 - 7, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο τελευταίο επίσημο αποτέλεσμα της ομάδας μας, για το φετινό πρωτάθλημα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι χάρη σε αυτό το σκορ, ο Εργοτέλης ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του με τη διαφορά τερμάτων να βρίσκεται στο +1.

ΓΣ Εργοτέλης (Κουτίδης – Ξημεράκης): Παπαδάκης (70΄ Φώσκολος), Μαυροειδής (64΄ Κρασανάκης), Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Τβαούρι, Βασιλάκης, Παναγιωτάκης, Σφακιανάκης (55΄ Ψυχαράκης), Τάγγινης (55΄ Ντίσα), Χότζα (64΄ Φθενάκης), Μιχελουδάκης.

ΝΑΠΟ Ποσειδώνας (Γεωργόπουλος): Βασιλάκης, Ανδρεαδάκης, Κουρλετάκης, Μαυράκης, Σωμαράκης, Ασλαματζίδης, Κιουπάκης, Σαϊτάκης, Τζωρμπατζάκης, Βλαχάκης, Μποζατζίδης.