Η «δική μας ομάδα» με μια καταπληκτική εμφάνιση μέσα στο στάδιο Αλκαζάρ ηττήθηκε από τους γηπεδούχους με 3-2 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλ...

Η «δική μας ομάδα» με μια καταπληκτική εμφάνιση μέσα στο στάδιο Αλκαζάρ ηττήθηκε από τους γηπεδούχους με 3-2 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.
Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, όταν ο Κουτσιανικούλης έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά δεν κατάφερε μέσα από την μεγάλη περιοχή να παραβιάσει την εστία του Κηπουρού.
Η Λάρισα απάντησε στην ευκαιρία της ομάδος μας 23λεπτα αργότερα, όταν ο Μπακαγιόκο από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
Στο 29ό λεπτό ο Τζούνιορ πείρε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε την ατομική προσπάθεια και με δυνατό σουτ από τα 25 μέτρα περίπου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ στο στάδιο Αλκαζάρ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μετά από σέντρα του Γκαλίτσιου στο 52ο λεπτό ο Μετίν με κοντινή προβολή ισοφάρισε για την ομάδα του. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στην αρχή της φάσης ο Τούρκος μεσοεπιθετικός των «βυσσινί» κράτησε από την φανέλα τον Κοιλιάρα.
Οι ποδοσφαιριστές μας δεν αιφνιδιάστηκαν από το γκολ των «βυσσινί» και κατάφεραν να πάρουν ξανά «κεφάλι» στο σκορ, με κοντινό πλασέ του Ογκουνσότο στο 62ο λεπτό.
Οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν να κρατήσουν το σκορ με «νύχια και με δόντια» αλλά δεν τα κατάφεραν και έξι λεπτά αργότερα ο Φωτάκης με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή (η μπάλα βρήκε στα πόδια του Γιαλούση και άλλαξε πορεία αιφνιδιάζοντας τον Δασκαλάκη) ισοφάρισε για δεύτερη φορά το σκορ στο Αλκαζάρ.
Οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη, μετά την ισοφάριση, προσπάθησαν να προηγηθούν ξανά στο σκορ αλλά οι προσπάθειες τους σταματούσαν στα δοκάρια του Κηπουρού. Ο Τζούνιορ στο 70ο λεπτό προσπάθησε από την σέντρα να αιφνιδιάσει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά οι Ογκουνσότο και Κουτσιανικούλης δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του Γιώργου Δώνη.
Έξι λεπτά αργότερα (78’) ο νεοεισελθόν Βακουφτσής πάσαρε στον Γραμμόζη κι αυτός με δυνατό σουτ τράνταξε για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού.
Δυο λεπτά αργότερα ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου «μίλησε» στο Αλκαζάρ.
Ο Πάρα βρήκε τον χώρο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πέρασε μπροστά και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Δασκαλάκη.
Λίγο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (στο 88’), ο Ογκουνσότο έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων από το μαρκάρισμα του Γκαλίτσιου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ζωγράφο, να μην καταλογίζει οφθαλμοφανέστατο πέναλτι υπέρ του Εργοτέλη και να δίνει κίτρινη κάρτα στον Νιγηριανό επιθετικό, επειδή θεώρησε ότι εκβίασε το μαρκάρισμα!!!

Γήπεδο: Αλκαζάρ
Διαιτητής: Ζωγράφος Χ. (Αθηνών)
Βοηθοί: Ακρίβος Χ. (Αθηνών), Βασσάλος Κ. (Αθηνών)
4ος Διαιτητής: Τσινιάρης Μ. (Αθηνών)
Σκόρερ: 52’ Μετίν, 68’ Γιαλούσης (αυτ.), 80’ Πάρα – 29’ Τζούνιορ, 62’ Ογκουνσότο
Κίτρινες κάρτες: 57’ Βενετίδης, 75’ Νταμπίζας, - 37’ Κένεντι, 57’ Μελισσάς, 88’ Ογκουνσότο

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1’ Ο Κουτσιανικούλης με ωραία προσπάθεια προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Κηπουρού, όμως το σουτ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ των γηπεδούχων.
7’ Ο Μετίν εκτέλεσε φάουλ, ο Μπακαγιόκο πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.
12’ Ο Βενετίδης έβγαλε την σέντρα απ΄ τα αριστερά, ο Φωτάκης «έπιασε» την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
24’ Ο Μπακαγιόκο αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ μας.
29’ ΓΚΟΛ!!! Ο Τζούνιορ έγινε αποδέκτης της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε την ατομική προσπάθεια και δυνατό «ξερό» σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των «βυσσινί» έστειλε τη μπάλα να επαναπαυθεί στα δίχτυα του Κηπουρού. 0-1.
43’ Ο Μπακαγιόκο με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Δασκαλάκη να διώξει με γροθιές σε κόρνερ.

Σκορ ημιχρόνου: 0 – 1

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

52’
ΓΚΟΛ! Ο Γκαλίτσιος έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μετίν με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Ο Τούρκος μεσοεπιθετικός της Λάρισας είχε κρατήσει στην αρχή της φάσης τον Κοιλιάρα από την φανέλα.
63’
ΓΚΟΛ!!! Ο Τζούνιορ εκτός ισορροπίας εξαπέλυσε τον «κεραυνό», ο Κηπουρός απέκρουσε προς στιγμήν και με την επαναφορά της μπάλας ο Ογκουνσότο με κοντινό πλασέ έβαλε μπροστά για δεύτερη φορά την ομάδα μας, κάνοντας το 1-2.
67’ ΓΚΟΛ! Ο Φωτάκης με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα τα πόδια του Γιαλούση κι άλλαξε πορεία αιφνιδιάζοντας τον Δασκαλάκη.
70’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Τζούνιορ δοκίμασε το πόδι του από τη σέντρα, αιφνιδιάζοντας τον Κηπουρό που ήταν εκτός εστίας, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, με την επαναφορά ο Ογκουνσότο έπιασε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα των «βυσσινί» να κάνει την επέμβαση του αγώνα, ο Κουτσιανικούλης, μετά την κεφαλιά, προσπάθησε με πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το πλασέ του Λαρισαίου μεσοεπιθετικού ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.
78’ Ο Βακουφτσής πάσαρε στον Γραμμόζη κι αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού.
80’ ΓΚΟΛ! Ο Πάρα ελίχθηκε στον χώρο της μεσαίας γραμμής και με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Δασκαλάκη, γράφοντας το τελικό σκορ στα στάδιο Αλκαζάρ, 3-2.
88’ Ο Μπουντιμίρ πέρασε τη μπάλα στον Ογκουνσότο, αυτός τσίμπησε τη μπάλα και ο Γκαλίτσιος τον ανέτρεψε μέσα στην μεγάλη περιοχή των «βυσσινί», με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ζωγράφο, να μην καταλογίζει οφθαλμοφανέσταστο πέναλτι και να δίνει κίτρινή κάρτα στον Νιγηριανό επιθετικό, επειδή θεώρησε ότι ο επιθετικός του Εργοτέλη προσπάθησε να εκβιάσει το μαρκάρισμα.

Τελικό σκορ: 3 – 2

Λάρισα
(Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Βενετίδης, Σαρμιέντο, Κυριακίδης (46' Πάρα), Φωτάκης, Κλέιτον, Μπακαγιόκο (67' Ζουράφσκι), Μετίν (82' Βεργώνης).

Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Χίμπλιγκερ, Κορδονούρης, Κένεντι, Γραμμόζης (79' Μπουντιμίρ), Τζούνιορ, Μελισσάς, Κοιλιάρας (53' Φραγκουλάκης), Ογκουνσότο, Κουτσιανικούλης (71' Βακουφτσής).