Λύγισε στην παράταση το μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ γνωρίζοντας την ήττα στα Χανιά από τον Κύδωνα 69-64 στο ντέρμπι κορυφής για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ.

Σε ένα αγωνιώδες παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τη λήξη του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν και με ένα δικό τους σερί να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ.

Έκτοτε και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορέσει κάποια από τις δυο να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, χαρακτηριστικό της ισορροπίας που υπήρχε στην αναμέτρηση.

Το καλό ξεκίνημα που είχε ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ στο δεύτερο μέρος, τον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ και με σερί 0-6 βρέθηκε στο +5 (39-44), με τον Κύδωνα να καταφέρνει να φέρνει και πάλι τον αγώνα στα ίσα και να κλείνει η τρίτη περίοδος 48-48.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη νίκη να ακροβατεί ανάμεσα στις δύο ομάδες, τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος προβάδισμα 3 πόντων (61-58), όμως τον Μαϊστρέλη να ευστοχεί σε τρίποντο και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η ομάδα των Χανίων πιο ψύχραιμη και με λιγότερα λάθη, κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Μέτρια η διαιτησία των Κώτσου - Χριστινάκη

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 20-16, 37-35 (ημίχρονο), 48-48, 61-61 (κανονική διάρκεια), 69-64

ΑΟ Κύδων (Ηλιάκης): Λυρώνης 2, Ρέκκας-Βεντήρης 8, Ξηροφώτος, Χολέβας, Ζανιδάκης 25 (4), Γεγιτσίδης, Κατσουλάκης 10, Κατσίμπας, Δήμας, Λουκάκης 8, Πρωτογεράκης 16, Χατζάκης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: (Βισκαδουράκης): Κουμάκης 1, Αθανασιάδης 13 (2), Μαϊστρέλης 8 (2), Βερτούδος 18, Καλογεράκης 2, Δαπουλάκης 8, Μανιαδής, Χριστοδούλου 2, Μπελεφάντης 5 (1), Αμπαδιωτάκης, Αλετράς, Πυργιώτης 7.

*Πηγή φωτογραφίας: athlitiko.gr