Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League, ο Εργοτέλης ηττήθηκε 2-1 από τον Κισσαμικό στο ΔΑΚ Γάλλου.

Η ομάδα μας κατέκτησε το έλεγχο από την αρχή του αγώνα, δημιουργώντας διαρκώς ευκαιρίες για γκολ, μέσα από γρήγορο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο.  Ο Παμλίδης με τακουνάκι στο 45’, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Στεβάνοβιτς, έδωσε το προβάδισμα στον Εργοτέλη, ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας δεν κλείστηκε, αλλά προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ για να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο τυπικά γηπεδούχος Κισσαμικός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 61’ με τον Βαττή. Στο 64’ ο Εργοτέλης είχε δοκάρι με τον Ντος Σάντος, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Μάντζη στο 75’, έπειτα από αντεπίθεση.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Αγριμάκης, Τσερκέζος, Σακελλαρίου, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σελινιωτάκης (7’ λ.τρ. Σμίλτος), Πότσι, Μανιάς (65’ Βλάχος), Βαττής (77’ Τσικουδάκης), Λώττας, Μάντζης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Στεβάνοβιτς, Γιαλούσης, Πίτσος, Λεονάρντο, Καμαρά, Καλέ Κυριακόπουλος, Μάνος (78’ Δωματάς), Ντος Σάντος (72’ Μπουρσέλης), Παμλίδης (76’ Ίνιατς).