Ήττα 1-2 για τα Κανάρια από τους Νέους Μινωϊκής στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β1 ΕΠΣΗ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα πέτυχαν το 1-0 με κεφαλιά του Αναστασιάδη, έπειτα από κεφαλιά του Πρέντι. Τα Κανάρια συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ και στη συνέχεια, χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Στο 34’ έγινε το 1-1 με σουτ του Λεμονάκη έξω από την περιοχή στην καλύτερη στιγμή που είχαν οι Νέοι Μινωϊκής μέχρι τότε και με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Βλατά έγιναν ακόμα πιο επιθετικοί προσπαθώντας να ανακτήσουν το προβάδισμα, χάνοντας καλές ευκαιρίες για γκολ. Κορυφαίες αυτές του 70’ με το σουτ του Τσαμαντιώτη να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι, αλλά και του 78’ με τον Σαβουϊδάκη να αποκρούει σωτήρια την καρφωτή κεφαλιά του Χαλκιαδάκη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το 1-2 στο 91’ όταν έπειτα από βαθιά μπαλιά του Κουρουγκιαβούρη, ο Νικηφόρος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαδοσπυριδάκης Ε. και επόπτες οι Χριστουλάκης Ε., και Σφακιανάκης Μ. Μ.

Κανάρια: Γαλανάκης, Χαραλαμπάκης, Πρέντι, Φαζάκης, Σχοιναράκης, Αντωνόπουλος (63’ Μουρτζάκης), Χαλκιαδάκης, Ανδρουλάκης (55’ Χότζα), Αναστασιάδης, Τσαμαντιώτης (73’ Τζάκο), Τζαγκαράκης (63’ Τσακόνι).

Νέοι Μινωϊκής: Σαβουϊδάκης, Λυριτζής, Δεληγιάννης, Κυριακάκης, Τρουλλινός, Επιτροπάκης, Σπαθαράκης (83’ Μπάλλας), Πατσάκης, Λεμονάκης (71’ Κουρουγκιαβούρης), Χανιωτάκης (91’ Βερτούδος), Καμαράτος (78’ Νικηφόρος).