Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τα Κανάρια, τα οποία επικράτησαν 1-0 του Δία και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηρακλείου.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Βλατά, πραγματοποιώντας  ίσως την καλύτερη εφετινή τους παρουσία, νίκησαν με σκορ το οποίο βάσει ευκαιριών θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Χαραλαμπάκης έδωσε στον Μουρτζάκη το πλασέ του οποίου έδιωξε ο κορυφαίος του Δία, Μπανασάκης.

Στο 20’ και πάλι ο Μπανασάκης με εξαιρετική επέμβαση απομάκρυνε το φάουλ του Χότζα, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα έκανε το ίδιο σε τετ α τετ του Θεοδωράκη. Νέα καλή ευκαιρία για γκολ χάθηκε για τα Κανάρια στο 36’ όταν έπειτα από βαθιά μπαλιά του Χότζα στον Τσαγκαράκη, αυτός έδωσε στον Μουρτζάκη, για να διώξει ο τερματοφύλακας του Δία.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη, με τα Κανάρια να πιέζουν για το γκολ και να χάνουν νέα ευκαιρία στο 54’ με την προβολή του Μουρτζάκη η οποία αρχικά κτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του Μπανασάκη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε δυνατό σουτ του Τσαμαντιώτη.

Ο Δίας «απάντησε» με δυο καλές προσπάθειες, αρχικά στο 72’ όταν ο Ντάγια απομάκρυνε το φάουλ του Ντράγκου, ενώ στο 80’ η κεφαλιά του Κιαγιαδάκη κατέληξε λίγο άουτ.

Το γκολ το οποίο έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε την πρόκριση στα Κανάρια ήρθε στο 88’, όταν ο Μουρτζάκης κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αναστασιάδης ο οποίος πέτυχε το 1-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας, με επόπτες τους Δασκαλάκη και Μπαλίδη.

Κανάρια: Ντάγια, Χαραλαμπάκης, Κόκκας, Ματαλιωτάκης, Κριτσωτάκης, Τσακόνι, Θεοδωράκης, Χότζα, Μουρτζάκης (90’ Σχοιναράκης), Τσαμαντιώτης (84’ Τζάκο), Τσαγκαράκης (78’ Αναστασιάδης).

Δίας: Μπανασάκης, Κυπαράκης, Σάλιακας, Καμπάνης, Γουργούλας, Ανδρεαδάκης, Κάββαλος, Καπιζιώνης, Κιαγιαδάκης, Ντράγκου, Τουλάκης.