Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League ο Εργοτέλης ηττήθηκε 1-0 από την Καλλιθέα στο «Γρ. Λαμπράκης». Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο η αποβολή του Γάσα Καμαρά, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μόλις στο 29ο λεπτό αποδείχθηκε καθοριστικής σημασίας.

Το γκολ, που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης, σημείωσε στο 58’ ο Φράγκος με προβολή από κοντά. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση, δίχως όμως αποτέλεσμα. Στο 89’ έμεινε και η Καλλιθέα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μασένα, επίσης, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη διάρκεια του β’ μέρους, ο αγώνας διακόπηκε για περισσότερο από 5 λεπτά, καθώς έξω από το γήπεδο έγινε χρήση δακρυγόνων, που επιβάρυναν την ατμόσφαιρα και επηρέασαν τους ποδοσφαιριστές.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Λεβέντης, Μουκτάρης, Πίκολο, Μπούζας (65’ Σταμόπουλος), Σταύρου, Ρουσάκης, Μπέλης (87’ Γκίνης), Μασένα, Φράγκος, Λουκάνοβιτς (53’ Αρναρέλλης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Άλλα, Γρομητσάρης, Πίτσος (74’ λ.τρ. Λεονάρντο), Κυριακόπουλος (60’ Αυγενικού), Ρέντζας, Φουκαράκης (78’ Καλέ), Γ. Καμαρά, Μάνος, Παμλίδης, Μπουρσέλης.