Έπειτα από 4 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, ο Εργοτέλης ηττήθηκε σήμερα με 2-0 από τον Ιωνικό στη Νεάπολη.

Το σκορ διαμορφώθηκε με ένα αυστηρό πέναλτι που κέρδισε έξυπνα ο Καραλής και εκτέλεσε ο ίδιος στο 17', καθώς και με κοντινό πλασέ του Αργυρίου σε κενή εστία από καταφανέστατη θέση οφσάιντ στο 64'.

Στο 1ο ημίχρονο, παρά τις απουσίες των τραυματιών Λεάλ και Καλέ καθώς και του τιμωρημένου Τσουμάγκα, η ομάδα μας ήταν σαφώς πιο απειλητική και έφτασε κοντά στο γκολ με σουτ εκτός περιοχής των Κοιλιάρα και Μισέλ. Η εικόνα όμως του 2ου ημιχρόνου δεν ήταν ανάλογη και επέτρεψε στους γηπεδούχους να σφραγίσουν τη νίκη τους.

Ο Εργοτέλης έχει πολλά παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα, όμως η νίκη του Ιωνικού χαρακτηρίζεται σε γενικές γραμμές δίκαιη.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Λέτσο, Κατσίκιας, Βουρλούμης, Παντελίδης, Προβατίδης, Κρητικός, Καραλής (85' Παπασπύρος), Σιμιτσής, Αργυρίου (75' Ζαφειρίδης), Σαπαλίδης, Πέεφ (69' Καμαρά).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στεφανάκος, Καρράς, Κολόκας, Τζανής, Δημήτρης (56' Καϊμακαμούδης), Ρουσάκης, Γκοτσούλιας, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (83' Λυδάκης), Πόι.