Ντεμπούτο με ισοπαλία για τον Μιχάλη Ξημεράκη, που πλέον θα κάθεται στον πάγκο του Εργοτέλη ως πρώτος προπονητής. Σε ένα ματς με πλούσιο θέαμα, που όμως σημαδεύτηκε από σοβαρά διαιτητικά λάθη, ο Εργοτέλης πάλεψε με θεούς, δαίμονες και… διαιτητές για την κατάκτηση της νίκης. Μέχρι και το 88΄ φαινόταν οι παίκτες του Εργοτέλη να κρατάνε στα πόδια τους τη νίκη, όμως η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης είχε άλλη άποψη. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι διαιτητές «έκλεισαν τα μάτια» σε αντικανονικό σκοράρισμα παίκτη της αντίπαλης ομάδας, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές μας ήταν κυρίαρχοι εντός αγωνιστικού χώρου. Δύο φορές μάλιστα στάθηκαν άτυχοι, καθώς Ντίσα και Φθενάκης πέτυχαν τα δοκάρια της εστίας της ΑΕ Κατσαμπά. Ο τρόπος παιχνιδιού και η ταχύτητα των παικτών μας τελικά απέφεραν καρπούς στο 44΄, όταν και ο Χότζα κέρδισε πέναλτι, του οποίου ανέλαβε την εκτέλεση, με αποτέλεσμα να φέρει τον Εργοτέλη σε θέση οδηγού, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, στη δεύτερη εμφάνισή του με τα κιτρινόμαυρα, ο Παπακώστας πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στο 52΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ του νεαποκτηθέντα Μιχελουδάκη. Ο Εργοτέλης συνέχισε πιστός στο πλάνο του, ευελπιστώντας να πετύχει και τρίτο τέρμα, το οποίο όμως δεν ήρθε, παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στον αντίποδα, η ΑΕ Κατσαμπά στο 71΄ κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαμπροβαλάκης. Ευστόχησε και μείωσε σε 2-1, δίνοντας έτσι ελπίδες στους φιλοξενούμενους.

Η επίμαχη φάση ήρθε δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Φρόκου σκόραρε με το χέρι από θέση οφσάιντ με τους διαιτητές να κατοχυρώνουν κανονικό γκολ. Έτσι το διαιτητικό τρίο στέρησε από την ομάδα μας δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς, προκαλώντας την αγανάκτηση των φιλάθλων και της διοίκησης, η οποία μάλιστα εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση (Ανακοίνωση για τη διαιτησία του αγώνα ΓΣ Εργοτέλης - ΑΕ Κατσαμπά)

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η διοίκηση τίμησε τον προπονητή της ΑΕ Κατσαμπά, Γιώργο Φινοκαλιώτη, για την προσφορά του στο Σωματείο του Εργοτέλη, ως παίκτης παλαιότερα, αλλά και πλέον ως μέλος του συνδέσμου παλαιμάχων. Η σειρά του «Φίνο», Μιχάλης Ξημεράκης, του προσέφερε μια ανθοδέσμη και φωτογραφήθηκαν αγκαλιά, πριν τους χωρίσουν τα 90 λεπτά του ματς (φώτο).

Ντεμπούτο με την φανέλα του Εργοτέλη και για τους Ταγγίνη και Μιχελουδάκη, με θετική παρουσία, αγωνιζόμενοι αμφότεροι για 45 λεπτά απέναντι στην ΑΕ Κατσαμπά.

Η Διοίκηση του ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗ ευχαριστεί θερμά τον κόσμο και των δύο ομάδων που βρέθηκε στο γήπεδο, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες, δείχνοντας την αγάπη του για το άθλημα και αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα που ενώνουν τα σωματεία, από αυτά που τα χωρίζουν.

ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ξημεράκης): Μιράσι, Κορνάρος, Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Φαϊτάκης, Παναγιωτάκης, Σφακιανάκης (46΄Τάγγινης), Χότζα (72΄Ψυχαράκης), Ντίσα (72΄Μαυροειδής), Παπακώστας, Φθενάκης (46΄Μιχελουδάκης)

ΑΕ ΚΑΤΣΑΜΠΑ (Φοινοκαλιώτης): Σπανός, Καραφωτιάς Α, Κονιδάκης, Ντελία, Ενό Μπέγκα, Ζηρδέλης (30΄Μυρτέλι, 85΄Ανδριαδάκης), Καρκανάκης (60΄Καραφωτιάς Δ), Κατσαβούνης, Δάσκος, Μαυρουδής (60΄Σαμπροβαλάκης), Φρόκου