Νικηφόρα ξεκίνησε η νέα χρονιά για την ομάδα μας, η οποία φιλοξένησε, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, τον Ποσειδώνα, στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης». Το θετικό αποτέλεσμα ήταν απαραίτητο ώστε να σκαρφαλώσει στη βαθμολογία και παράλληλα να αποκτήσει ψυχική τόνωση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετές ευκαιρίες για την ομάδα μας, η οποία υπήρξε ιδιαίτερα ευέλικτη και δημιουργική. Στο 21΄ δόθηκε πέναλτι, αφού προηγήθηκε χέρι από αμυντικό των φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντίσα, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ από τα 11 βήματα.

Δύο λεπτά αργότερα, ενώ το παιχνίδι βρισκόταν στα καρέ της ομάδας μας, ο Κορνάρος με μία μεγάλη πάσα "στο χώρο", σημάδεψε τον Ντίσα, που άρπαξε την ευκαιρία και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ποσειδώνα, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, στο 25΄ ενώ ο Ποσειδώνας βρισκόταν σε θέση επίθεσης, οι αμυντικοί μας κέρδισαν τη κατοχή και με γρήγορα ποδόσφαιρο έβγαλαν την ομάδα μας στην αντεπίθεση. Μετά από εντυπωσιακή εναλλαγή και έπειτα από πάσα του Ψυχαράκη, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Σφακιανάκης, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν με τον Εργοτέλη να δημιουργεί συνεχώς φάσεις για γκολ, χωρίς όμως να καταφέρνει να πετύχει ακόμη κάποιο, πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα μας πέτυχε ακόμη 3 τέρματα. Το πρώτο εξ αυτών ήρθε στο 56΄ πάλι από τον Σφακιανάκη. Ο Γκούγκα έβγαλε την ασσίστ και ο Σφακιανάκης δεν δυσκολεύτηκε, μέσα από τη μικρή περιοχή να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 59΄, ο Φθενάκης κινήθηκε στο κενό χώρο από την δεξιά πλευρά, υπήρξε επιτυχημένη αλλαγή παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το τέταρτο τέρμα για την ομάδα μας.

Τέλος, ο Παναγιωτάκης στο 70΄ βρέθηκε σε θέση για σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής, το επιχείρησε, με αποτέλεσμα να πετύχει ένα εντυπωσιακό τέρμα.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον φίλαθλο κόσμο του Εργοτέλη να χειροκροτά τόσο την ομάδα μας για τη νίκη και την εμφάνιση, όσο και την ομάδα του Ποσειδώνα για την προσπάθεια.

Γ.Σ Εργοτέλης (Μπαστάκης): Μιράσι, Κορνάρος (66΄ Μαυροειδής), Μερκουλίδης, Πλατοκούκης (66΄ Κρασανάκης), Φαϊτάκης (46΄ Γκούγκα), Παναγιωτάκης, Σφακιανάκης, Χότζα (66΄ Αλεξανδράκης), Ψυχαράκης, Ντίσα (66΄ Βασιλάκης), Φθένακης.

ΝΑΠΟ Ποσειδώνας (Λυριτζής): Μπελενιώτης, Κουρλετάκης, Παπουτσιδάκης (78΄Μαλλιωτάκης), Μαυρόκωστας (78΄ Βραχασωτάκης), Λαμπράκης, Σαϊτάκης, Σμαραγδάκης (35΄Λαδομένος), Ασλαματζίδης, Σωμαράκης, Αποστολάκης, Μητρογιαννόπουλος (15΄ Ρουσσάκης, 78΄ Βλαχάκης).

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας μας δήλωσε τα εξής:

«Πρώτα από όλα θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά και χρόνια πολλά, με υγεία σε όλο τον κόσμο. Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, το οποίο ήταν και το πρώτο της χρονιάς, είναι πολύ σημαντικό για εμάς ότι ξεκινήσαμε με νίκη. Παίξαμε δημιουργικό και αποδοτικό ποδόσφαιρό, δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες, καταφέραμε να πετύχουμε πέντε τέρματα και φτάσαμε σε μία νίκη. Προχωράμε με βάση το πλάνο μας. Καλή συνέχεια στο σωματείο του Ποσειδώνα.»

Η Δοίκηση του ΓΣ Εργοτέλη ευχαριστεί τον κόσμο που παραβρέθηκε στο "Νίκος Καζαντζάκης" , εμψύχωσε την ομάδα και την βοήθησε να κατακτήσει τη νίκη.