Η επιστροφή στο «Νίκος Καζαντζάκης», έπειτα από τρεις συνεχόμενες εκτός έδρας αναμετρήσεις, συνδυάστηκε με θεαματικό ποδόσφαιρο και μια πολύτιμη νίκη, για την ομάδα μας. Η 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ, μέσα σε ένα γήπεδο που έσφυζε από κόσμο όλων των ηλικιών, βρήκε την ομάδα των Ξημεράκη και Κουτίδη να σκαρφαλώνει στην 8η θέση και να κοιτάζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία τις επόμενες αγωνιστικές.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, με τον Εργοτέλη να ψάχνει τις κατάλληλες στιγμές, ώστε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων και να πετύχει το πρώτο γκολ. Εν τέλει αυτό ήρθε στο 39΄. Ο Τάγγινης κυνήγησε μια μεγάλη μπαλιά έως και την άκρη του γηπέδου και κατάφερε να κερδίσει το κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Μιχελουδάκης, ο οποίος κατάφερε και στόχευσε στη καρδιά της μικρής περιοχής των φιλοξενούμενων, όπου βρισκόταν ο Ντίσα. Ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, πανηγυρίζοντάς το μπροστά στον κόσμο της ομάδας και έτσι διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα μας έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μιχελουδάκη, ο οποίος με αδύναμο πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 60΄, και καθώς ο ΠΑΝΟ Μαλίων βρισκόταν στην επίθεση, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή της ομάδας μας και τελικός αποδέκτης υπήρξε ο Ρούκα, ο οποίος με δυνατό σουτ "έγραψε" το 1-1.

Από εκεί και μετά, η ομάδα μας ήταν καταιγιστική. Με τη βοήθεια των παρεμβάσεων του προπονητικού επιτελείου, η ομάδα μας έκανε την τελική αντεπίθεση. Ο Τάγγινης ξεκίνησε επέλαση από τη δεξιά πλευρά και δέχτηκε χτύπημα με το χέρι από τον αμυντικό του ΠΑΝΟ Μαλίων, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να υποδείξει φάουλ. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο νεοεισελθών Χότζα, ο οποίος με άψογη εκτέλεση, κατάφερε να στείλει τη μπάλα μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, από όπου ο Μιχελουδάκης, από δημιουργός έγινε σκόρερ και στο 71' έβαλε τον Εργοτέλη και πάλι μπροστά στο σκορ με 2-1.

Λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά, η ομάδα του ΠΑΝΟΜ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Συσκάκης αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες, η πρώτη εκ των οποίων ήταν για χτύπημα με τον αγκώνα και η δεύτερη για έντονη διαμαρτυρία, προς τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Το τρίτο τέρμα για την ομάδα μας ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ενώ η ομάδα μας αναπτυσσόταν από την αριστερή πλευρά  του γηπέδου, ο Βασιλάκης επιχείρησε μια σέντρα-σουτ, η οποία είχε κατεύθυνση στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί, βρέθηκε ο Φαϊτάκης, ο οποίος με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και κλείδωσε ακόμη μια εμφατική νίκη της ομάδας μας, στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

ΓΣ Εργοτέλης (Ξημεράκης-Κουτίδης): Μιράσι, Κορνάρος, Φαϊτάκης, Μαυροειδής, Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Παναγιωτάκης, Σφακιανάκης (63΄ Φθενάκης), Ντίσα (63΄ Χότζα), Μιχελουδάκης (74΄ Παπακώστας), Ταγγίνης (80΄ Βασιλάκης).

ΠΑΝΟ Μαλίων (Μαματζάκης): Γκέγκα, Διαμαντάκης, Μαυρίδης, Κατσούλης, Κεφαλούκος Δ, Κεφαλούκος Μ, Κόκκινος Ι, Ξυλούρης Μιχ, Ρούκα, Ξυλούρης Μ (62΄ Βαρδονικολάκης), Κόκκινος Α (62΄ Συσκάκης).

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο ένας εκ των δύο προπονητών της ομάδας μας, Αλέξανδρος Κουτίδης, δήλωσε τα εξής:

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα από τα καλύτερά μας ημίχρονα. Γενικότερα ήμασταν σοβαροί σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού και θεωρώ ότι δικαίως βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την ισοφάριση σε μια αμυντική μετάβαση, την οποία θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει, η αντίδραση και η ηρεμία των παικτών ήταν εξαιρετική και καταφέραμε να επιστρέψουμε στις νίκες. Προσωπικά θα ήθελα να πω συγχαρητήρια στον  κ.Ξημεράκη, γιατί όταν υπάρχει μια αλλαγή προπονητή και έχεις σε 3 βδομάδες να παίξεις 6 παιχνίδια, πρέπει να είσαι προσεκτικός. Οτιδήποτε κάνεις πρέπει να είναι καλά στοχευμένο και σε αυτό βοήθησε τα μέγιστα. Επίσης, τα συγχαρητήρια ανήκουν και στους ποδοσφαιριστές, καθώς δείχνουν να έχουν και την ποιότητα και την αντίληψη να προσαρμοστούν άμεσα και να ανταπεξέλθουν σε οτιδήποτε τους ζητάμε. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν πολλά. Έχουμε μια εβδομάδα τώρα και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται για το επόμενο παιχνίδι. Σας ευχαριστώ πολύ!»

Η διοίκηση του ΓΣ Εργοτέλη, για μια ακόμα φορά, νιώθει την υποχρέωση να ευχαριστήσει το φίλαθλο κοινό της ομάδας, για την στήριξη του, με συνεχώς αυξανόμενο ρυθμό. Εικόνες όπως η σημερινή, με το γήπεδό μας να είναι κατάμεστο, μόνο χαρά, ελπίδα και περηφάνια δημιουργεί σε όλους τους ανθρώπους που αγαπούν τον Σύλλογο.