Σε νίκη με 5-2 εξελίχθηκε η φιλική αναμέτρηση του ΕΡΓΟΤΕΛΗ με την F.C ZUTPHEN (Γ΄ κατηγορία Ολλανδίας).Το εναρκτήριο λάκτισμα του φιλικού, που διεξάγετα...

Σε νίκη με 5-2 εξελίχθηκε η φιλική αναμέτρηση του ΕΡΓΟΤΕΛΗ με την F.C ZUTPHEN (Γ΄ κατηγορία Ολλανδίας).Το εναρκτήριο λάκτισμα του φιλικού, που διεξάγεται στο αθλητικό κέντρο του Hulshorst δόθηκε στις 20.50 ώρα Ελλάδος. Η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Φαν Ντάουν στο 15ο λεπτό. Στο 27' ο Πηγιάκης σημάδεψε το δοκάρι του Χέρενς, στην επαναφορά ο Βακουφτσής έστρωσε στον Καρέλη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τον Εργοτέλη. Η δική μας ομάδα πιέζει ασφυκτικά τον αντίπαλο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Στο 12' το σουτ του Κουτσιανικούλη σταμάτησε στο δοκάρι, στο 14΄ο Χέρενς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Πηγιάκη, στο 33' το πλασέ του Καρέλη μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ και στο 40' ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε μόνος απέναντι από την αντίπαλη εστία αλλά πλάσαρε άουτ.Ο Ροτζέριο με κεφαλιά στο 51’, ύστερα από σέντρα του Καρέλη, έκανε το 2-1 για τον Εργοτέλη και δέκα λεπτά αργότερα ο Κοιλιάρας με γυριστό σουτ σημείωσε το 3-1. Στο 63’ ο Ρότμαν με εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 3-2 για την Zutphen. Στο 77' ο Ροτζέριο έβγαλε τον Ογκουνσότο μόνο του απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλασάροντας εύστοχα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2. Μια φάση καρμπόν στο 81' με τους ίδιους πρωταγωνιστές διαμόρφωσε το τελικό 5-2.
FC ZUTPHEN: Χέρενς, Τέλουσεν, Μέιλαντ, Φαν Ντάουν, Λιάουκμαν, Ντόνκι, Φαν Οσχ, Ρόρντιν, Τ. Ντε Χαν, Ταχίτο, Κιφτ, Σέφερ.
Έπαιξαν και οι: Ρότμαν, Βαντερλέι, Κόστερ, Χόφστεϊ