Με γκολ του Έλτον Καλέ στο 4ο λεπτό ο Εργοτέλης επιβλήθηκε 1-0 του Εθνικού στο Μοσχάτο και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Πρόκειται για την 4η εκτός έδρας νίκη σε 5 αγώνες, δείγμα της πορείας πρωταθλητισμού που διαγράφει ο Εργοτέλης στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Ο Εργοτέλης, παρουσιάζοντας εμφανώς βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες, είχε καθόλη τη διάρκεια τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, με πιο κλασικές τα σουτ των Πόι, Καλέ και Κατσικοκέρη στο 23’,  57’ και 59´ αντίστοιχα. Ο Εθνικός, με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και προσπάθησε να απειλήσει αποκλειστικά με αντεπιθέσεις.

Οι συνθέσεις:

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βουτσινάς, Στασινός, Γερόλυμος, Μπένα (84′ Μαρούδας), Πεχλιβανίδης, Μαρτίνος (65’ Κομνηνός), Βλάχος, Κατίδης, Χατζησάββας, Λεωνιδόπουλος, Σουλελές (71’ Σωπάσης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στεφανάκος, Καρράς, Τζανής, Κολόκας (54’ Δημήτρης), Τσουμάγκας, Ρουσάκης, Γκοτσούλιας, Μισέλ (86′ Βογιατζής), Πόι (79’ Λεάλ), Κατσικοκέρης, Καλέ.

Δήλωση Νίκου Ουσταμπασίδη

Έπειτα από τη λήξη της αναμέτρησης με τον Εθνικό, ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκος Ουσταμπασίδης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την αντίδραση τους μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της Τετάρτης. Η σημερινή εμφάνιση τους ήταν πειστική, καθώς πέτυχαν μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν ιστορικό αντίπαλο. Αυτή η νίκη θα έχει αξία αν έχουμε την ίδια συμπεριφορά και αποτέλεσμα στο επόμενο παιχνίδι».