Την 8η διαδοχική του νίκη πανηγύρισε σήμερα ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Ερμή στα Ζωνιανά για την 29η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε να "κλειδώσει" το ματς πολύ γρήγορα. Μόλις στο 15' ο Βελλίνης σημείωσε το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα του Εργοτέλη, πετυχαίνοντας το 0-1 με ωραίο πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Καϊμακαμούδη. Στη συνέχεια ο αρχηγός Λεάλ με δύο πανέμορφα γκολ στο 22' και στο 26' διαμόρφωσε το 0-3 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εργοτέλης κατέβασε ταχύτητα, ενώ παράλληλα ο αξιόμαχος Ερμής πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να γίνει απειλητικός δημιουργώντας ευκαιρίες. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η μείωση του σκορ στο 88' με ωραία ατομική ενέργεια του Πλουσή ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ: Γιαννόπουλος, Γεμιστός, Ρουμπάκης, Χατζηβασίλης (58’ Ταβλαδωράκης), Ρουσάκης, Καραγκιόζι, Σκουτέλης, Φαμπίνιο, Τοπούζης, Πασιαλής (46’ Β. Πλουσής), Λαδιανός (68’ Κοζυράκης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Τζανής, Μπάτζιος, Νιάρος, Ρουσάκης, Γκοτσούλιας, Σερτζίνιο (82' Μπρατσιάνι), Βελλίνης (72' Μανουσάκης), Λεάλ (46' Μίνγκας), Καϊμακαμούδης.

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Εργοτέλη Σούλης Παπαδόπουλος δήλωσε:

"Αντιμετωπίσαμε σήμερα μια πολύ καλή ομάδα που διαθέτει ποιότητα και τους εύχομαι τα καλύτερα γιατί είναι ένας άξιος αντίπαλος. Εμείς όμως θέλαμε μόνο τη νίκη και τα καταφέραμε. Θέλουμε να καθαρίζουμε γρήγορα τα παιχνίδια κι ευτυχώς διαθέτουμε τους παίκτες για να γίνει αυτό. Σήμερα είχαμε και την τύχη με το μέρος μας και σκοράραμε 3 γκολ σε 10 λεπτά.

Στο 2ο ημίχρονο εμείς θέλαμε να διαχειριστούμε το προβάδισμα μας σε αντίθεση με τον Ερμή που ξεκίνησε καλύτερα. Από την πλευρά μας κάναμε κάποια λάθη, ο Ερμής το εκμεταλεύτηκε και μείωσε στο τέλος, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο. Τελικά πήραμε αυτό που θέλαμε, τους 3 βαθμούς, κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα με αξιόλογο προπονητή, όπως είπα και πριν και τους δίνω συγχαρητήρια.

Έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι, το πιο σημαντικό διότι αν δεν κερδίσουμε δεν θα έχει καμία σημασία ό,τι έχουμε πετύχει μέχρι σήμερα. Την άλλη Κυριακή 21 Μαΐου στις 19:00 θα δούμε που βρισκόμαστε, αυτό έχει σημασία."