Γήπεδο: Παγκρήτιο στάδιο Ομάδες: Εργοτέλης – Παναθηναϊκός Διαιτητές: Κάκος (Κέρκυρας)                 Μπερσής (Αρκαδίας)                 ...

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

2’ Σουτ του Σαλπιγγίδη από πάσα του Δημούτσου, διώχνει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη.
19 ΓΚΟΛ! Πάσα του Δημούτσου στον Ρομέρο, ο οποίος με συρτό αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.0-1.
21’ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Ογκνιένοβιτς, ο Μάλαρτζ θα διώξει ενστικτωδώς σε κόρνερ.
27’ Διαγώνιο σουτ του Ν’ Ντόι, ο Πόζα θα μπλοκάρει.
35’ Ο διαιτητής του αγώνα, κ. Κάκκος, θα αποβάλει τον Βενιζέλο Ανυφαντάκη μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του τελευταίου πάνω στον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, μιας και ο παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν σε προφανή θέση για γκολ.
37’ Γυριστή κεφαλιά του Ν’Ντόι αποκρούει με υπερένταση ο γκολκίπερ του Εργοτέλη.
45’ Δυνατό σουτ του Ρομέρο από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πόζα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51 ΓΚΟΛ! Έξοχος συνδυασμός Ν’ Ντόι-Τζιόλη-Ρομέρο, ο τελευταίος με εναέριο βολ πλανέ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πόζα.0-2.
65’ Τετ-α-τετ του Ν’ Ντόι με τον Πόζα, ο ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού» θα στείλει την μπάλα ψηλά άουτ.
69’ Νέο τετ-α-τετ του Ν’ Ντόι με τον Πόζα,
νικητής της μονομαχίας αναδεικνύεται ο Ούγγρος γκολκίπερ.
74’ ΓΚΟΛ! Βαθιά σέντρα του Νίλσον στον Ρομέρο, αυτός θα δώσει στον Σαλπιγγίδη ο οποίος θα αποφύγει τον Κορδονούρη και πλασάροντας τον Πόζα θα «γράψει» το τελικό σκορ 0-3.
83’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς, ο Πόζα εξουδετερώνει με θεαματική εκτίναξη σε κόρνερ.
90’ Ο Παπαδόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή του Εργοτέλη, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Μιλάντιν, Χίμπλιγκερ, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης (61’ Φραγκουλάκης), Τάσιτς, Τζούνιορ, Χατζί (64’ Μπουντιμίρ), Μελισσάς, Ογκνιένοβιτς (61’ Κοιλιάρας Δ.).

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέϊρο): Μάλαρτζ, Ενακαρίρε (71’ Σαριέγκι), Μάτος, Μόρις, Ρομέρο, Σαλπιγγίδης, Τζιόλης, Βύντρα, Ν’Ντόι (71’ Παπαδόπουλος), Νίλσον, Δημούτσος (67’ Ίβανσιτς).

Ακολουθούν δηλώσεις του προπονητή της «δικής μας ομάδας», κ. Νίκου Καραγεωργίου:
«Αν πριν από το παιχνίδι μου έλεγαν ότι θα ερχόμουν στη συνέντευξη τύπου και θα είχαμε χάσει 3-0, δεν θα το πίστευα. Δεν περίμενα να παίξουμε τόσο άσχημα και σίγουρα δεν περίμενα να χάσουμε με αυτόν τον τρόπο. Δεν ήταν αυτοί οι ποδοσφαιριστές μου, δεν ήταν αυτός ο Εργοτέλης. Όταν αντιμετωπίζεις τον Παναθηναϊκό, τα λάθη πρέπει να τα ελαχιστοποιείς. Εμείς ήμασταν τυχεροί που ο τερματοφύλακας μας είναι ένας από τους καλύτερους στο ελληνικό πρωτάθλημα και μπόρεσε να κρατήσει το σκορ σε ένα επίπεδο. Εύχομαι να ήταν για εμάς μια κακή παρένθεση και να φανούμε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι με τον ΟΦΗ. Παίζαμε σαν να επρόκειτο για φιλικό ματς και γι’ αυτό τιμωρηθήκαμε. Ελπίζω αυτό το παιχνίδι να είναι μια νέα αρχή για το μέλλον».
Ερωτηθείς για το αν η αποβολή του Ανυφαντάκη στοίχισε στην ομάδα του Εργοτέλη, ο καβαλιώτης τεχνικός απάντησε αφοπλιστικά: «Ας είμαστε ρεαλιστές. Η αποβολή δεν ήταν καθοριστική και αυτό το λέω γιατί ο Παναθηναϊκός ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 1-0 και είχε ήδη δημιουργήσει προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ. Και με 11 να αγωνιζόμασταν, θα μας νικούσε».

Ακολουθούν δηλώσεις του προέδρου της ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλη, κ. Γιώργου Σουλτάτου:
«Μας επηρέασε πολύ η διακοπή του πρωταθλήματος, γι’ αυτό και δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια δίκαια νίκη».
Ερωτηθείς για το τοπικό ντέρμπι του Ηρακλείου με αντίπαλο τον ΟΦΗ, τόνισε τα εξής: «Είναι τιμή για το ηρακλειώτικο ποδόσφαιρο να έχουμε δυο ομάδες στη
Superleague.Εύχομαι να γίνει ένα καλό παιχνίδι και να κερδίσει ο καλύτερος».

* Λίγο πριν την έναρξη του ματς η ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης είχε διοργανώσει ένα μίνι χάπενιγκ, στο οποίο μια ιδιότυπη κάλπη είχε στηθεί στο κέντρο του γηπέδου, εκεί όπου πραγματοποιήθηκε η ψηφοφορία από την οποία κυβέρνηση αναδείχθηκαν τα τρία εξής κόμματα: Αθλητικός πολιτισμός (33,3%), Ευ Αγωνίζεσθε (33,3%), Ναι στο περιβάλλον – Ναι στη ζωή (33,3%).