Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο Διαιτητής: Βασσάρας (Θεσσαλονίκης) Βοηθοί: Μποζατζίδης (Θεσσαλονίκης), Σαραϊδάρης (Θεσσαλονίκης Σκόρερ: 21’ Τζούνιορ (πεν.), 88’, 23’ Θεοδωρίδης – 3...

Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο
Διαιτητής: Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)
Βοηθοί: Μποζατζίδης (Θεσσαλονίκης), Σαραϊδάρης (Θεσσαλονίκης
Σκόρερ: 21’ Τζούνιορ (πεν.), 88’, 23’ Θεοδωρίδης – 38’ Σέζαρ, 44’ Κοβάσεβιτς, 59’ Τζόρτζεβιτς (πεν.)
Κίτρινες κάρτες: Ογκνιένοβιτς, Μελισσάς, Χίμπλινγκερ, Κοιλιάρας, Κορδονούρης - Γκαλέτι, Πατσατζόγλου, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο.

Φάσεις και γκολ του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

2’ Ο Τζόρτζεβιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κοβάτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι του Πόζα.
7’ Ο Ογκνιένοβιτς "έστρωσε" στον Κοιλιάρα, ο οποίος έκανε το δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη.
18’ Κάθετη πάσα του Στολτίδη, η μπάλα έφτασε στον Λούα Λούα, ο οποίος ξεπέρασε τον Κορδονούρη, έκανε το δεξί σουτ, αλλά ο Πόζα με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.
21’ ΓΚΟΛ! Ο κ. Βασσάρας καταλόγισε πέναλτι του Ζούλιο Σέζαρ πάνω στον Ογκνιένοβτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζούνιορ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο.
23 ΓΚΟΛ! Ο Κοιλιάρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Θεοδωρίδης έπιασε αφύλακτος την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη.
28’ Ατομική προσπάθεια του Λούα Λούα και δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Πόζα.
36’ Λάθος στην άμυνα μας από τον Τζούνιορ, η μπάλα έφτασε στον Στολτίδη, ο οποίος έκανε το αριστερό σουτ από κοντά, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
37’ Ο Τοροσίδης έπιασε το δεξί σουτ έξω από την περιοχή, ο Πόζα απέκρουσε προσωρινά, με τους Λούα Λούα και Κοβάτσεβιτς να μην συνεργάζονται σωστά και τον Τζούνιορ να διώχνει σε κόρνερ.
38’ ΓΚΟΛ! Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Σέζαρ πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πόζα.
44’ ΓΚΟΛ! Ο Κοβάτσεβιτς με δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Πόζα, ισοφαρίζοντας το σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο.
57’ Γυριστό σουτ του Στολτίδη από το ύψος του πέναλτι, ο Κοιλιάρας θα αποκρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
58’ Ο Νούνιες έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Στολτίδης έπιασε την κεφαλιά, ο Πόζα απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ.
59’ ΓΚΟΛ! Ο Γραμμόζης θα ανατρέψει τον Τοροσίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή με αποτέλεσμα ο κ. Βασσάρας να καταλογίσει πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της δεξιάς γωνίας του Πόζα.
67’ Κακή συνεννόηση Σέζαρ-Νικοπολίδη, ο Γραμμόζης επωφελείται, κάνει το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο πορτιέρο του Ολυμπιακού απομακρύνει την μπάλα με τα πόδια.
73’ Ο Ογκνιένοβιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το δεξί σουτ, όμως ο Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα.
83’ Ο Νούνιες σούταρε έξω από την περιοχή, ο Κοβάτσεβιτς έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο Σέρβος, όμως, ήταν σε θέση οφσάιντ.
88’ ΓΚΟΛ! Ο Τζούνιορ με δεξί συρτό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο. 3-3.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης (65' Μπούντιμιρ), Μελισσάς, Κοιλιάρας (81' Κουτσιανικούλης), Γραμμόζης, Τζούνιορ, Χατζί (77' Φραγκουλάκης), Μιλάντιν, Oγκνιένοβιτς.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Άντζας (33' Ραούλ Μπράβο/87' Μεδρινός), Σέζαρ, Ζεβλάκοβ, Στολτίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα (46' Νούνιες), Κοβάτσεβιτς.