Το νικηφόρο του σερί για 4η διαδοχική αγωνιστική συνέχισε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε άνετα 2-0 του Εθνικού στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 25η μέρα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ενώ ταυτόχρονα δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν καθόλου την εστία του Βασιλειάδη.

Στο 1ο μέρος οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου ξεκίνησαν δυνατά και έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Κατσικοκέρη (4’, 36’) Τζανή (8’), Νικολακάκη (21’, 44’) και Λεάλ (45+1’). Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, στο 42’, ο Λεάλ εκτέλεσε φάουλ και ο Κατσικοκέρης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 1-0, μετουσιώνοντας σε γκολ την ανωτερότητα της ομάδας μας.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης θέλησε να καθαρίσει γρήγορα το ματς, όμως η αστοχία και οι σωστές επεμβάσεις του αντίπαλου τερματοφύλακα κράτησαν το 1-0 έως το 83’, όταν ο Σερτζίνιο με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Τζανής, Μπάτζιος, Μισέλ, Σερτζίνιο, Γκοτσούλιας (λ.τρ.28’ Καϊμακαμούδης), Λεάλ, Βελλίνης (69’ Ρουσάκης), Κατσικοκέρης (90’ Μίνγκας).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βουτσινάς, Πίσσας (46’ Χατζησάββας), Γερόλυμος (82’ Ντούλιας), Βενέτης, Πεχλιβανίδης, Μαργαρίτης, Σωπασής (66’ Κομνηνός), Κατίδης, Μάναλης, Λωνιδόπουλος, Παυλάκης.