Μεγάλη και σε έκταση και σε σημασία νίκη για τη Γυναικεία ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, η οποία επικράτησε 6-2 της Πανσερραϊκής στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής.

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει εν πολλοίς την εικόνα του αγώνα, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να είναι καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με επιθετικό ποδόσφαιρο να παίρνει τη σημαντική νίκη.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε η Ξέρα στο 7’ με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 15’ η Κοτσάκι με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0. Επίσης με κεφαλιά η Τσώνη στο 38’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 44’ η Εξουζίδου με απευθείας κτύπημα κόρνερ μείωσε σε 3-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν ακόμα περισσότερο στο 60’ όταν η Γεωργιάδου με απευθείας φάουλ πέτυχε το 3-2, για να έρθει όμως άμεσα η αντίδραση των παικτριών του ΕΡΓΟΤΕΛΗ. Στο 69’ μετά από μπάσιμο της Δρακωνάκη και σέντρα της η Χαριτάκη έγραψε το 4-2, ενώ δέκα λεπτά αργότερα με πλασέ η Παχάκη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 5-2, ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε η Πιτροπάκη με σουτ στο 88'

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Κωτσάκι, Τζανάκη, Πιτροπάκη, Ηλιάδη (65’ Χαριτάκη), Παχάκη (81’ Τζαφά), Τσώνη, Ξέρα, Καμαρίτη, Δρακωνάκη (88’ Ψυχαράκη), Δρακογιαννάκη,

Πανσερραϊκή: Χατζηχαριστού, Νικολαΐδου (74’ Πασιτζόγλου), Κατρακώζη, Κουτσίκου, Πεμπέ, Εξουζίδου, Κυριαζή, Γεωργιάδου Λ. (85’ Σεμελίδου), Πενίδου, Γεωργιάδου Σ., Μπιζεριανίδου.