Έχασε την ευκαιρία σήμερα ο Εργοτέλης να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να φεύγουν από το Παγκρήτιο με σκορ...

Έχασε την ευκαιρία σήμερα ο Εργοτέλης να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να φεύγουν από το Παγκρήτιο με σκορ 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 21`, όταν μετά από σέντρα του Οκκά, πετάχτηκε ο Παππάς και νίκησε τον Πόσα.

Στο 78΄ ο Ζούλιο Σέζαρ, όπως συνηθίζει στις στημένες φάσεις, προωθήθηκε για την εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Εργοτέλη τα έδωσαν όλα με στόχο να μειώσουν και να φθάσουν στην ισοφάριση και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν. Έτσι, στο 86` ο Κοιλιάρας με συρτό σουτ μείωσε σε 1-2, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες.

Πρώτα με τον Νατσέφσκι μεκεφαλιά, στη συνέχεια με τον Τάσιτς που επίσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Νικοπολίδη και τέλος με τον Κορδονούρη, ο οποίος αφού απέφυγε τον Νικοπολίδη και πλάσαρε προς την εστία για να επέμβει στη γραμμή ο Σέζαρ και να απομακρύνει.

Εργοτέλης: Πόσα, Μιλάντιν, Ζαπρόπουλος, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Τάσιτς, Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (55` Μπουντιμίρ), Κοιλιάρας, Γιάντσουκ (90` Θάνος), Μελισσάς (66` Νατσέφσκι).

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Πάντος (46` Ντομί), Ανατολάκης, Σέζαρ, Ζεβλάκοβ, Στολτίδης (75` Ταραλίδης), Τοροσίδης, Παππάς (80` Μενδρινός), Μάριτς, Οκκάς, Μπόρχα.

*Η ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης συγχαίρει το διαιτητή κ. Φωτιάδη και ευχαριστεί τον κόσμο της Κρήτης για την παρουσία του και στο σημερινό παιχνίδι.

*Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα Εργοτέλης- Ολυμπιακός, ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ  Νίκος Τζώρτζογλου έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Ο Ολυμπιακός κέρδισε δίκαια αλλά η ήττα αυτή είχε και ένα θετικό. Σε κάποιους έκλεισε στόματα…».