Ισόπαλος 2-2 αναδείχθηκε σήμερα ο Εργοτέλης με τον Ιάλυσο στο Παγκρήτιο για την 6η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Ο Εργοτέλης είχε τον πλήρη έλεγχο, την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε σωρεία ευκαιριών για να πετύχει περισσότερα γκολ. Ο Ιάλυσος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4’ είχε δοκάρι με τον Κατσικοκέρη, ενώ η υπεροχή του μετατράπηκε σε γκολ στο 10’ με κοντινό πλασέ του Καλέ. Στο 16’ ο Κολόκας από κοντά σημάδεψε και αυτός το δοκάρι. Στο 18', μετά από σέντρα του Κοιλιάρα, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ρεκλείτη αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε το καθαρό πέναλτι. Ο Εργοτέλης συνέχισε να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες αλλά στο 40´, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ιάλυσος στην πρώτη του καλή στιγμή κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σπάρταλη, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πήρε και το προβάδισμα με τον Δελαπόρτα έπειτα από αντεπίθεση.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σαφή επιθετικό προσανατολισμό και σκοπό να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους να κλειστούν στην περιοχή τους. Η ομάδα μας δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ είχε και 3ο δοκάρι στο 67’ μετά από σουτ του Καϊμακαμούδη.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Γιάννης Χατζηνικολάου έκανε ακόμη πιο επιθετικό τον Εργοτέλη, αντικαθιστώντας τον Τζανή με τον Μανουσάκη, παίζοντας με 3 επιθετικούς. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 87’, όταν έπειτα από σέντρα του Καλέ ο Φυλακούρης στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στεφανάκος, Γκοτσούλιας, Τζανής (73’ Μανουσάκης), Κολόκας, Τσουμάγκας, Ρουσάκης, Μισέλ, Πόι, Κοιλιάρας (55’ Καϊμακαμούδης), Καλέ, Κατσικοκέρης.

ΙΑΛΥΣΟΣ: Παπαδόπουλος, Παφιάκης (71’ Καρπαθάκης), Κοκκίνης (λ.τρ. 20’ Λίτσος), Φυλακούρης, Βαλιτζό, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Σπάρταλης (81’ Χατζηπέτρος), Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας.