Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2016 ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 2-1 της Κηφισιάς στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ο Εργοτέλης ανέλαβε τον έλεγχο από την αρχή και κατάφερε να προηγηθεί στο 15’ με τον Κοιλιάρα ο οποίος «κρέμασε» τον Γουμάγια, έπειτα από κάθετη πάσα του Λεάλ. Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο η Κηφισιά ήταν εκείνη που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όταν στο 44’ ο Τεγούσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 59’ με κοντινή κεφαλιά του Φαρινόλα έπειτα από αντεπίθεση. Ελάχιστα λεπτά μετά την ισοφάριση ο Εργοτέλης ανέλαβε ξανά την πρωτοβουλία και προσπαθούσε διαρκώς να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να βρει δίχτυα. Στο 82’ η ομάδα μας παραλίγο να πετύχει το σκοπό της, όμως το τεχνικό σουτ του Λεάλ από το ύψος του πέναλτι κατέληξε στο δοκάρι. Τελικά στο 90+3’ ο Καϊμακαμούδης ανατράπηκε στην περιοχή της Κηφισιάς και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεάλ, ο οποίος ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 90+5´.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στεφανάκος, Καρράς (75’ Καϊμακαμούδης), Τζανής, Κολόκας, Δημήτρης, Ρουσάκης, Γκοτσούλιας (69’ Βογιατζής), Κοιλιάρας, Καλέ (69’ Πόι), Λεάλ, Κατσικοκέρης.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Γουμάγιας, Χαλκιάς, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Ρέντζης, Σάμιος (54’ Φαρινόλα), Κυριαζής (84’ Σπηλιωτάκης), Παναγιωτόπουλος, Χαϊκάλης (75’ Καρβουνίδης).

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας του Εργοτέλη Νίκος Ουσταμπασίδης δήλωσε:

«Θέλω να πω ότι ο πρωταθλητισμός είναι πολύ δύσκολος, ειδικά όταν πρόκειται για μια καινούρια ομάδα που χτίστηκε απ’ το μηδέν, κάτι που πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας. Αυτό δημιουργεί πίεση σε όλους όσους είναι στην ομάδα και όταν έχεις μείνει πίσω βαθμολογικά αυτή η πίεση αυξάνεται. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτήν την πίεση και να τη διαχειριστούμε. Η νίκη ήταν σημαντική για εμάς με έναν αντίπαλο που αντιμετωπίσαμε δυο φορές την ίδια εβδομάδα. Διαπιστώσαμε και σήμερα ότι όλα τα παιχνίδια της κατηγορίας είναι δύσκολα. Η Κηφισιά αδικείται από τη βαθμολογική της θέση και καταλαβαίνω την πίκρα όταν χάνεις στο τελευταίο λεπτό. Για εμάς ήταν σημαντική η νίκη κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, κάτι που δίνει μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας. Στα πρώτα 45’ θεωρώ το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο όσον αφορά τις φάσεις αλλά εμείς είχαμε τον έλεγχο. Κινδυνέψαμε από στατικές φάσεις αλλά σε αυτά τα παιχνίδια μπορείς να δεχθείς γκολ οποιαδήποτε στιγμή, αλλά μπορέσαμε να προηγηθούμε 1-0 και με αυτό το σκορ τελείωσε το 1ο ημίχρονο. Στο 2ο η ομάδα μας είχε ένα «νεκρό» 15λεπτο, που σε αυτό το διάστημα ο αντίπαλος πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει. Οι παίκτες μου έδειξαν τα απαιτούμενα ψυχικά αποθέματα, κάτι που έχουν ξανακάνει, πήραμε μέτρα, πιέσαμε είτε ορθόδοξα είτε ανορθόδοξα για να σκοράρουμε και το πετύχαμε στο τελευταίο λεπτό. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά επειδή δεν παράτησαν το ματς και πήραμε τους βαθμούς έστω και στο τέλος. Καλές γιορτές.»

Στη συνέχεια ο Βασίλης Βογιατζής είπε:

«Το σημερινό παιχνίδι ήταν δύσκολο από ψυχολογική και αγωνιστική άποψη. Προετοιμαστήκαμε γι αυτό το ματς και ιδιαίτερα μετά το παιχνίδι της Τετάρτης που είδαμε τον αντίπαλο από κοντά. Υπήρχε άγχος γιατί θέλαμε πάση θυσία να κερδίσουμε. Τα καταφέραμε έστω και στο τελευταίο λεπτό. Πετύχαμε το στόχο μας και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Εύχομαι καλές γιορτές με υγεία.»