Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Εργοτέλης με τα Τρίκαλα στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Football League ΟΠΑΠ 2015-16.

Υπό καταρρακτώδη βροχή διεξήχθη η αναμέτρηση, ενώ υπήρξε κι έντονη χαλαζόπτωση κατά διαστήματα, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Εργοτέλης αγωνίστηκε με επιθετικό προσανατολισμό, θέλοντας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ με το απαραίτητο πάθος, οι παίκτες της ομάδας μας διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μετά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο Εργοτέλης ανέλαβε τον έλεγχο, δημιουργώντας ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Ωστόσο, κόντρα στη ροή, η ομάδα των Τρικάλων ευτύχησε να σκοράρει στο 45’, όταν σε προσπάθεια του Ναβάρο από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Γιαλούση και κατέληξε στα δίχτυα. Στην επόμενη φάση, ο Εργοτέλης ισοφάρισε με κεφαλιά του Άλλα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε εσφαλμένα το γκολ ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Στάυρου Λαμπράκη πίεσαν τον αντίπαλο, ο οποίος προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ. Η ισοφάριση ήρθε στο 71’, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη και αδυναμία της άμυνας των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν τη μπάλα, ο Κούρτι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, ο Εργοτέλης συνέχισε να αγωνίζεται για τη νίκη, ωστόσο το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Ρέντζας, Γιαλούσης, Άλλα, Κυριακόπουλος, Φουκαράκης (61’ Κούρτι), Αυγενικού, Μπουρσέλης, Δωματάς (70’ Γαρεφαλάκης), Λεονάρντο (83’ Α. καμαρά), Μάνος.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Χιώτης, Λαμπάκης, Σαρακατσάνος, Ντόικιτς, Κοντοδήμος, Γουάτο (76’ Δουκάκης), Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Στεφάνοβιτς (67’ Μουμίν), Ναβάρο (86’ Χαροντάκης), Κουσκουνάς.