Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη με 2-0 σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε σήμερα ο Εργοτέλης επί της Ρόδου στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό της, η ομάδα μας έδειξε την ποιότητα της και παρουσίασε καλό ποδόσφαιρο, ειδικά στο 1ο ημίχρονο, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στον 4οΌμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση, είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν διαρκώς να σκοράρουν, δίχως να επιτρέπουν στη Ρόδο να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο 15’ ο Καϊμακαμούδης με όμορφο σουτ πέτυχε το 1-0, μετά από σέντρα του Τσουμάγκα. Τρία λεπτά αργότερα, στο 18’, ο Καλέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από άψογο συνδυασμό με τους Λεάλ, Πόι και παράλληλη σέντρα του Καϊμακαμούδη. Στη συνέχεια ο Εργοτέλης δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει εκ νέου, αλλά το 1ο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως να αλλάξει το σκορ.

Στην επανάληψη η ομάδα μα, σαφώς επηρεασμένη από την ζέστη και υγρασία που επικρατούσε, διαχειρίστηκε έξυπνα το υπέρ της σκορ και παρότι έριξε το ρυθμό, κατάφερε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της, με τον Καϊμακαμούδη στο 83’ και τον Πόι στο 90’ να μην «βρίσκουν» δίχτυα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στεφανάκος, Καρράς, Τζανής, Δημήτρης, Τσουμάγκας, Βογιατζής (60’ Γκοτσούλιας), Μισέλ, Πόι, Καλέ (λ.τρ. 60’ Κοιλιάρας), Λεάλ (72’ Λυδάκης), Καϊμακαμούδης.

ΑΣ ΡΟΔΟΣ: Ράτζα, Στάτης, Καντιμοίρης, Νικήτας (61’ Βολονάκης), Ανδρίκος, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Κουρούπης, Ιμεραλιλάι (77’ Κωνσταντίνου), Τάντιτς (84’ Καμπούρης), Ευγενικός.

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής Γιάννης Χατζηνικολάου δήλωσε: «Η εικόνα μας σήμερα είχε δύο όψεις. Μία πολύ καλή στο 1ο ημίχρονο, όπου ευτυχήσαμε να σκοράρουμε δύο φορές, και μία κάκιστη στο 2ο μέρος, όπου αφήναμε πολύ χώρο στον αντίπαλο και κάναμε πολλά λάθη, ατομικά και τακτικά. Εμείς θα πρέπει να ξεχάσουμε όσο το δυνατό γρηγορότερα το 2ο ημίχρονο. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για το «τρίποντο». Συγχαρητήρια και στη Ρόδο για την καλή της παρουσία, παρότι προερχόταν από βαρύ σκορ την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της και τους εύχομαι καλή συνέχεια».

Στη συνέχεια ο Φώτης Καϊμακαμούδης είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που πετύχαμε ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα. Ο στόχος της ομάδας είναι το πρωτάθλημα και θέλουμε να το δείχνουμε σε κάθε παιχνίδι, κυνηγώντας τη νίκη. Οφείλουμε και θα το κάνουμε αυτό. Σε κάθε παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι».

Για αύριο έχει προγραμματιστεί πρωινή προπόνηση.