Την δεύτερη διαδοχική του νίκη πανηγύρισε ο Εργοτέλης, καθώς επικράτησε 3-1 του Πανελευσινιακού στο Παγκρήτιο Στάδιο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Football League ΟΠΑΠ 2015-16.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας, ενώ δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και περισσότερα γκολ. Ο Πανελευσινιακός στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπλάνκο στο 24’, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Εργοτέλης κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και στο επόμενο λεπτό (25’) ο Μπουρσέλης με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μανιάτη, διαμορφώνοντας το 1-1 ως σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Σταύρου Λαμπράκη έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, δημιουργώντας συνεχώς φάσεις για γκολ. Στο 72’ ο Μάνος πέτυχε το 2-1, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καλέ, ενώ ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια.

Το επαγγελματικό του ντεμπούτο με τη φανέλα του Εργοτέλη πραγματοποίησε σήμερα ο Γιάννης Δερμιτζάκης, ο οποίος υπερασπίστηκε την εστία της ομάδας μας. Δοκάρι για τον Εργοτέλη είχαν οι Μπουρσέλης (8’) με εκτέλεση φάουλ και Λεονάρντο (85’) με σουτ μέσα από την περιοχή.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δερμιτζάκης, Ρέντζας (87’ Στεβάνοβιτς), Γιαλούσης, Γρομητσάρης, Κυριακόπουλος, Γ. Καμαρά, Αυγενικού (71’ Λεονάρντο), Μάνος, Καλέ, Ίνιατς (56’ Παμλίδης).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Μανιάτης, Τσίγκρος, Ανδρίκος, Παληγεώργος, Λίτσος, Κακαράς, Ανδρίκος, Ταμπάκης (69’ Βιγιαφάνε), Γκεμίσης (73’ Γιαννιτσάνης), Τσολακίδης, Πουρνός (56’ Νικολάου), Μπλάνκο.