Ο Εργοτέλης επικράτησε σήμερα 3-1 της Παναχαϊκής στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Football League ΟΠΑΠ 2015-16.

Η ομάδα μας θέλησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, με κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο, έπειτα από μία στατική φάση στο 25’, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κάργα. Στη συνέχεια ο Εργοτέλης πίεσε τον αντίπαλο για την ισοφάριση, αλλά στην καλύτερή του στιγμή ο Ίνιατς σημάδεψε το οριζόντιο στο 32’.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα μας, καθώς στο 47’ ο Μάνος από κοντά πέτυχε το 1-1. Ο Εργοτέλης με συνδυαστικό παιχνίδι και επιθετικό προσανατολισμό, ενέτεινε τις προσπάθειές του για φτάσει την ανατροπή. Στο 57’ ο Λεονάρντο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αυγενικού, αλλά απέκρουσε την μπάλα ο Στρέζος.

Τη λύση έδωσε ο Γρομητσάρης, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, όταν με ωραία κεφαλιά στο 62’ πέτυχε το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ρέντζας στο 85’ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή. Η Παναχαϊκή ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάργα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 89’.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Ρέντζας, Γιαλούσης (λ.τρ. 57’ Γρομητσάρης), Άλλα, Λεονάρντο, Φουκαράκης (46’ Ντος Σάντος), Αυγενικού, Μπουρσέλης, Καλέ, Μάνος, Ίνιατς (46’ Παμλίδης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χούσα (56’ Λαμπρόπουλος), Σιατραβάνης, Μουκίδης, Τρίγκας, Μητρόπουλος (46’ Ρουμπάτος), Σαμπατάκος, Χαρτσιάς (51’ Καρβουνιάρης), Τζίλας.