Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Football League ΟΠΑΠ 2015-16, ο Εργοτέλης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Λαμία στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11’ με γκολ του Κοντέων, έπειτα από απόφαση του διαιτητή αν και ο βοηθός είχε υποδείξει οφσάιντ, κάτι που εκνεύρισε ποδοσφαιριστές και φιλάθλους. Στη συνέχεια ο Εργοτέλης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε με οργανωμένο ποδόσφαιρο να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων και να πετύχει την ισοφάριση.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και πίεζε ασταμάτητα την μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 87’ ο Γιώργος Παμλίδης με ωραίο πλασέ πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Εργοτέλη. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν την ανατροπή, αλλά το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα μας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ρέντζας στο 82’, όπως και ο Λεάντρο για την Λαμία στο 44'.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

8’  Σουτ του Αυγενικού, η μπάλα κατέληξε άουτ.

11’ Γκολ για την Λαμία με τον Κοντέων, σε μία φάση που ο επόπτης υπέδειξε οφσάιντ και ο διαιτητής πήρε την απόφαση πάνω του και κατοχύρωσε το γκολ.

21’ Πλασέ Λέονάρντο, η μπάλα άουτ.

27’ Τρομερή απόκρουση του Αθανασίου στην δεξιά του γωνία, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Σερτζίνιο.

38’ Σέντρα του Κυριακόπουλου, ο Παμλίδης έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

40’ Σουτ του Λεονάρντο, αλλά μπλόκαρε τη μπάλα ο Ρίζος.

42’ Σουτ του Αυγενικού, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.

44’ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Λεάντρο Πίντο για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

47’ Σουτ του Αυγενικού, μπλόκαρε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Ρίζος.

53’ Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Δωματά, μπλόκαρε την μπάλα ο Ρίζος.

63’ Εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού από αριστερά, μπλόκαρε τη μπάλα ο Ρίζος.

77’ Σουτ του Παμλίδη, η μπάλα κατέληξε άουτ.

82’ Δεύτερη κίκτρινη και αποβολή για τον Βασίλη Ρέντζα.

83’ Πλασέ του Καλέ, η μπάλα άουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο.

85’ Μονοκόμματο σουτ του Αυγενικού, έπειτα από διώξιμο των αμυντικών, η μπάλα κατέληξε άουτ.

86’ Σουτ του Καλέ, μπλόκαρε ο Ρίζος.

87’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!!!!
Ο Παμλίδης πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ, ισοφαρίζοντας για την ομάδα μας!!!

90’ Γύρισμα του Στεβάνοβιτς, ο Καλέ έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρίζου.

90+1’ Σουτ του Δωματά, μπλόκαρε τη μπάλα ο τερματοφύλακας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Ρέντζας, Γρομητσάρης (62’ Καλέ), Γιαλούσης, Κυριακόπουλος, Άλλα, Αυγενικού, Δωματάς, Λεονάρντο (46’ Στεβάνοβιτς), Ντος Σάντος (46’ Ίνιατς), Παμλίδης.

ΛΑΜΙΑ: Ρίζος, Σιλγαρδάκης, Τσαμούρης, Νεόφυτος, Κοντέων, Καραλής, Ζουλιώτης, Σερτζίνιο, Ν’ Γκουέμ (45+1’ Κοτσώνης), Τζόκιτς (64’ Τόσκας), Λεάντρο.

*Αύριο η προπόνηση του Εργοτέλη θα ξεκινήσει στις 09:30.