Γήπεδο: Αθλητικό κέντρο ΠΑΕ Skoda Ξάνθη Αγωνιστική: 15η Σκόρερ: 62’ Κοιλιάρας Ι. Κίτρινες Κάρτες: 90’ Σεληνιωτάκης Η ομάδα των ερασιτεχνών του Εργοτέλη...

Γήπεδο: Αθλητικό κέντρο ΠΑΕ Skoda Ξάνθη
Αγωνιστική: 15η
Σκόρερ: 62’ Κοιλιάρας Ι.
Κίτρινες Κάρτες: 90’ Σεληνιωτάκης

Η ομάδα των ερασιτεχνών του Εργοτέλη επικράτησε δίκαια της αντίστοιχης ομάδας της Ξάνθης με σκορ 0–1 στο πλαίσιο της 15ης –τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου
του πρωταθλήματος νέων της Super League και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τη νέα χρονιά.
Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να κάνουν κάποια ουσιαστική ευκαιρία στα καρέ του Καβουσάκη. Έτσι, το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Βασίλη Πλεσίτη ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ της νίκης στο 62ό λεπτό της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Κοιλιάρα, ο οποίος παρεμπίπτοντος είχε σήμερα την ονομαστική του εορτή και κατάφερε να τη συνδυάσει με ένα πολύ όμορφο-σε εκτέλεση-γκολ, χαρίζοντας ένα πολυπόθητο δώρο στον εαυτό του και συνάμα τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Εργοτέλη με τους τρεις βαθμούς που πείρε σήμερα έφτασε τους 27 και βρίσκεται μόνος στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίστοιχα, η ομάδα της Ξάνθης παρά την ήττα που δέχθηκε σήμερα μέσα στην έδρα της από την «δικής μας ομάδα» παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, εκεί όπου «συγκατοικεί» με τον Ατρόμητο.

Skoda Ξάνθη (Θεόδωρος Σαββίδης): Λοντίγκιν, Χατζηπαρασκευάς (67’ Ερκάν), Κατρανίτσας (83’ Χατζημωυσιάδης), Σταθάκης, Χαριτωνίδης, Μπαξεβανίδης (46’ Χασάνογλου), Ντίνας (89’ Μεμέτογλου), Ευθυμιάδης, Χασομέρης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης.

Εργοτέλης (Βασίλης Πλεσίτης): Καβουσάκης, Σαρρής, Σεληνιωτάκης, Πηγιάκης, Πουλάκης (74’ Κανδηλάκης), Γιακουμάκης, Χρυσοφάκης (82’ Παπαδογιαννάκης), Κοιλιάρας (79’ Χαλκιαδάκης), Μαυρουδής (87’ Δρακούλης), Καρέλης (84’ Αποστολάκης), Καρυωτάκης