Γήπεδο: Μαρτινέγκο Διαιτητής: Καπετανάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ηρακλείου), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου) Σκόρερ: 18’ Πουλάκης, 90’ Δρακούλης, 93’ Αποσ...

Γήπεδο: Μαρτινέγκο
Διαιτητής: Καπετανάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ηρακλείου), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)
Σκόρερ: 18’ Πουλάκης, 90’ Δρακούλης, 93’ Αποστολάκης – 91’ Μοσχάκης

Η ομάδα των ερασιτεχνών του Εργοτέλη επικράτησε δίκαια της αντίστοιχης ομάδας του Ηρακλή με σκορ 3–1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής –πρώτης του δευτέρου γύρου– του πρωταθλήματος νέων της
Super League και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τη νέα χρονιά στο γήπεδο Μαρτινέγκο.
Η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται στις αντεπιθέσεις.
Ο Βαγγέλης Πουλάκης άνοιξε το «χορό» των τερμάτων στο 18ό λεπτό, όταν ο Πηγιάκης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο επερχόμενος στην πορεία της μπάλας Πουλάκης με πλασέ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέλκα.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γκολ που δέχθηκαν αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Καβουσάκη. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «εύθραυστο» 1-0.
Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης είχε και πάλι την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διασπάσουν την πολλή καλή οργανωμένη άμυνα της «δικής μας ομάδας» με βαθιές μπαλιές.
Στο 65’ μια αψιμαχία μεταξύ του Σαρρή και του Παναγιωτόπουλου, επέφερε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του «γηραιού», αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Στο 90ό λεπτό ο Χρυσοφάκης έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Δρακούλης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι σημείωσε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.
Ένα λεπτό αργότερα η ξαφνική αντεπίθεση των παικτών του Ηρακλή, επέφερε την μείωση του σκορ της αναμέτρησης. Ο Τσίτας «έβγαλε» την παράλληλη πάσα από τα αριστερά και ο Μοσχάκης με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καβουσάκη.
Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αποστολάκης με πλασέ πάνω στην κίνηση, έπειτα από σέντρα του Κοιλιάρα.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Εργοτέλη μετράει δυο συνεχόμενες νίκες και βρίσκεται μόνη στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς. Αντίστοιχα, η ομάδα του Ηρακλή βρίσκεται στην 5η θέση με 25 βαθμούς.

Ερ. Εργοτέλης: Καβουσάκης, Σαρρής, Σεληνιωτάκης (90’ Δρακούλης), Πηγιάκης, Χαλκιαδάκης (90’ Χελά), Πουλάκης (57’ λ.τ. Παπαδογιαννάκης), Γιακουμάκης, Κοιλιάρας, Χρυσοφάκης, Μαυρουδής, Καρέλης (74’ Αποστολάκης).

Ερ. Ηρακλής: Μέλκας, Ψυχογιός (74’ Καρανδρέας), Λιόνης, Ζίφκας (85’ Τσίτας), Κατσικάς, Κώτσιας (55’ Μοσχάκης), Φωτιάδης, Τσομπάνογλου, Βουτσιάς, Πιτσόκος (65’ Τσίλης), Παναγιωτόπουλος.