Γήπεδο: Μαρτινέγκο Διαιτητής: Κουράκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Μανδαλενάκης, Γρηγοράκης (Ηρακλείου) Σκόρερ: 23’, 39’ Καρέλης – 47’ Πουρτουλίδης, 75’ Ντόντε ...

Γήπεδο: Μαρτινέγκο
Διαιτητής: Κουράκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μανδαλενάκης, Γρηγοράκης (Ηρακλείου)
Σκόρερ: 23’, 39’ Καρέλης – 47’ Πουρτουλίδης, 75’ Ντόντε
Κίτρινες Κάρτες: Κοιλιάρας, Γιακουμάκης – Πουρτουλίδης, Καπογιάννης, Πετρόπουλος, Ντόντε

Η ομάδα των ερασιτεχνών του Εργοτέλη ήρθε ισόπαλη με την αντίστοιχη ομάδα του Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος νέων της
Super League. Η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη προηγήθηκε με δυο γκολ διαφορά αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ και δέχθηκε την ισοφάριση δεκαπέντε λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης, μένοντας παράλληλα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

21’ Ο Πουλάκης θα δοκιμάσει το πόδι του από πολύ μακριά αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.
23’ ΓΚΟΛ! «Σκαφτή» μπαλιά του Πουλάκη στον Καρέλη, αυτός θα πλασάρει τον γκολκίπερ του Αστέρα και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στις εγκαταστάσεις του Μαρτινέγκο.
35’ Εκτέλεση φάουλ απ’ τον Πουρτουλίδη, κεφαλιά του Ντόντε, η μπάλα άουτ.
39’ ΓΚΟΛ! «Βαθιά» μπαλιά του Καρυωτάκη στον Καρέλη, ο τελευταίος θα κοντρολάρει τη μπάλα με το στήθος και θα πλασάρει με τη μια στέλνοντας για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου γκολκίπερ.
43’ Λάθος της άμυνας του Εργοτέλη, θα το εκμεταλλευτεί ο Τσουκάνι, θα δοκιμάσει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47’ ΓΚΟΛ! Ο Πετρόπουλος θα κάνει τη παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο επερχόμενος Πουρτουλίδης θα πλασάρει και θα μειώσει τον δείκτη του σκορ σε 2-1.
58’ Δυνατό συρτό σουτ απ’ τον Καπογιάννη απ’ την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.
61’ Σέντρα του Κοιλιάρα απ’ τα αριστερά, ο Δρακούλης δεν θα πλασάρει τη μπάλα έτσι όπως ήθελε με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ, χάνοντας παράλληλα μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το σκορ.
65’ Σέντρα του Αποστολάκη από τα αριστερά, μονοκόμματο σουτ από τον Πηγιάκη, η μπάλα θα φύγει άουτ.
68’ Εκτέλεση φάουλ του Κοιλιάρα, κεφαλιά του Πηγιάκη, διώχνει με γροθιές ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης.
71’ Ο Μπαλμποτσάν θα συνδυαστεί άψογα με τον Αποστολίδη, ο τελευταίος θα πλασάρει και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκη του προτού ο επιθετικός του Αστέρα γίνει αποδέκτης της μπάλας, ακυρώνοντας το γκολ των φιλοξενούμενων.
75’ ΓΚΟΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντόντε από τα τριάντα περίπου μέτρα, η μπάλα στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα του Εργοτέλη. 2-2.
90’ Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Γιακουμάκη στον Καρέλη, αυτός θα σουτάρει με τη μια, στέλνοντας τη μπάλα στην συμβολή των δοκών του Παππά.

Ερ. Εργοτέλης (Βασίλης Πλεσιτης): Χωματάς, Χελά, Σαρρής, Χαλκιαδάκης, Πηγιάκης, Πουλάκης (60’ Γιακουμάκης), Κοιλιάρας, Χρυσοφάκης, Καρυωτάκης (65’ Παπαδογιαννάκης), Δρακούλης (61’ Αποστολάκης), Καρέλης.

Ερ. Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Καπογιάννης): Παππάς, Ζιού, Ντόντε, Βλαχοκυριάκος, Χατζόπουλος, Τσουκάνι (46’ Καπογιάννης), Πετρόπουλος, Μπολμποτσάν, Αποστολίδης, Πουρτουλίδης, Ζιούλης (46’ Πριοβόλος).