Γήπεδο: Μαρτινέγκο Διαιτητής: Παπαρδέλας (Ηρακλείου) Βοηθοί: Σφακιανάκης, Ξυδάκης (Ηρακλείου) Σκόρερ: 46’ Πάνος Κίτρινες Κάρτες: 71’ Χαλκιαδάκης – 77’ Ντιούφ, 89’ Ανδρί...

Γήπεδο: Μαρτινέγκο
Διαιτητής: Παπαρδέλας (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Σφακιανάκης, Ξυδάκης (Ηρακλείου)

Σκόρερ: 46’ Πάνος
Κίτρινες Κάρτες: 71’ Χαλκιαδάκης – 77’ Ντιούφ, 89’ Ανδρίκος

Η ομάδα των ερασιτεχνών του Εργοτέλη ηττήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΚ με σκορ 0-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος νέων της
Super League.
Η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη είχε τον έλεγχο του αγώνος στο πρώτο μέρος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι «πήραν» τον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ στο 46ό λεπτό με τον Πάνο.
Οι ερασιτέχνες του Εργοτέλη έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 20ό λεπτό της συνάντησης, όταν ο Χρυσοφάκης έβγαλε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαυρουδής βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μοσχονά, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ πρόλαβε τον επιθετικό του Εργοτέλη.
Στο 40’ ο Καρέλης έκανε μια ατομική προσπάθεια από τα αριστερά δοκιμάζοντας το πόδι του, αλλά και πάλι ο Μοσχονάς είπε όχι, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.
Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και η πρώτη φάση που έγινε στα καρέ του Καβουσάκη κατέληξε στα δίχτυα του Ηρακλειώτη πορτιέρο. Ο Πάνος συνδυάστηκε άψογα με τον Πλιάτσικα, ο πρώτος σούταρε δυνατά από διαγώνια θέση στέλνοντας τη μπάλα να επαναπαυθεί στα δίχτυα του Καβουσάκη, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Μαρτινέγκο.
Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Κοιλιάρας έκανε την διείσδυση από τα αριστερά, περνώντας δυο παίκτες της ΑΕΚ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της Ένωσης.
Στο 85ό λεπτό ο νεοεισελθόν στον αγωνιστικό χώρο Αποστολάκης θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια, όταν απ’ το λάθος του Τρίψα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αθηναίο πορτιέρο αλλά το πλασέ που επιχείρησε δεν δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να πιάσει τη μπάλα σταθερά. Η τελευταία φάση του αγώνος πραγματοποιήθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Ο Δρακούλης έβγαλε την κάθετη πάσα βρίσκοντας τον Κοιλιάρα, αυτός πέρασε τον Μοσχονά, όμως άνοιξε πολύ τη μπάλα με αποτέλεσμα να χάσει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια.

Ερ. Εργοτέλη (Βασίλης Πλεσίτης): Καβουσάκης, Πηγιάκης, Σαρρής, Χαλκιαδάκης (86’ Παπαδογιαννάκης), Σεληνιωτάκης, Πουλάκης (71’ Ανωγειανάκης), Καρέλης (75’ Αποστολάκης), Μαυρουδής (26’ λ.τ. Δρακούλης), Κοιλιάρας, Χρυσοφάκης, Καρυωτάκης (51’ Γιακουμάκης).

Ερ. ΑΕΚ (Μπλένταρ Κόλα): Μοσχονάς, Μπαρμπούδης, Τρίψας, Ανδρίκος, Καλαμιώτης, Πλιάτσικας, Δαρσινός (31’ Μουστάκης), Ντιούφ, Τόφας (90’ Μπαρκώσης) Βάσος (71’ Παπάζογλου), Πάνος.