Ο προπονητής της ομάδας μας Νίκος Καραγεωργίου και ο ομόλογός τού, του Πανθρακικού Εμίλιο Φερέρα, στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε τη νίκη του Εργοτέλη με 2-1, δ...

Ο προπονητής της ομάδας μας Νίκος Καραγεωργίου και ο ομόλογός τού, του Πανθρακικού Εμίλιο Φερέρα, στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε τη νίκη του Εργοτέλη με 2-1, δήλωσαν:
Νίκος Καραγεωργίου: «Ξεκίνησε ο μαραθώνιος και ο καθένας κοιτάζει την ομάδα του. Ηρθαμε να αγωνιστούμε με μια νέα ομάδα στη
Superleague, άγνωστη προς εμάς με νέους ποδοσφαιριστές. Αιφνιδιαστήκαμε από τον αντίπαλο στην αρχή. Μου έδωσαν την εντύπωση πως είναι καιρό μαζί. Επαιξαν καλά και ίσως δικαιούνταν κάτι παραπάνω. Χρειάζεται τη στήριξη όλων. Πήραμε μια μεγάλη νίκη. Παλέψαμε και καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς παρότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Βγάλαμε την προετοιμασία χωρίς προβλήματα, αλλά από την Κυριακή και έπειτα αντιμετωπίσαμε έξι εφτά τραυματισμούς. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική, πολύ ωραίο περιβάλλον, που δημιουργήθηκε από όσους βρέθηκαν στο γήπεδο. Πριν από μία εβδομάδα, με είχαν ρωτήσει αν θέλαμε να παίξουμε εδώ ή στην Τούμπα. Εγώ είπα στην Κομοτηνή, προκειμένου το γήπεδο να έχει πολλούς φιλάθλους. Θέλουμε να σταθούμε στα πόδια μας και πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι καθώς οι ισορροπίες στην κατηγορία είναι πολύ λεπτές».
Εμίλιο Φερέρα: «Συγχαίρω τον Εργοτέλη για τη νίκη του. Ξέραμε από πριν πως θα είναι δύσκολη αναμέτρηση, καθώς γνωρίζαμε πως ο Εργοτέλης πέρυσι έκανε έναν καταπληκτικό δεύτερο γύρο. Στο α΄ μέρος είχαμε σωστή τακτική, δυσκολέψαμε τον Εργοτέλη και θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλο γκολ. Στην επανάληψη οι αντίπαλοι μας δυσκόλεψαν στην ανάπτυξη, ήταν καλύτεροι και ο Ογκουνσότο μας έβαλε δύο γκολ.
Με τις αλλαγές που έκανε ο αντίπαλος, ο Ογκουνσότο ήταν πολύ καλύτερος. Η ομάδα αντέδρασε στα τελευταία λεπτά, είχε ρυθμό και δυνάμεις. Πιστεύω πως στη συνέχεια θα πάμε καλύτερα».