Γήπεδο: Παγκρήτιο Διαιτητής: Παμπορίδης Β. (Κιλκίς) Βοηθοί: Βασιλειάδης Λ. (Θεσσαλονίκης), Θανασακούδης Α. (Θεσσαλονίκης) 4ος Διαιτητής: Γιαννόπουλος Γ. (Αθηνών...

Γήπεδο: Παγκρήτιο
Διαιτητής: Παμπορίδης Β. (Κιλκίς)
Βοηθοί: Βασιλειάδης Λ. (Θεσσαλονίκης), Θανασακούδης Α. (Θεσσαλονίκης)
4ος Διαιτητής: Γιαννόπουλος Γ. (Αθηνών)
Σκόρερ: 11’ Ογκουνσότο, 73’ Κοιλιάρας – 40’ Λεονάρντο
Κίτρινες κάρτες: 10’ Γιαλούσης, 81’ Γραμμόζης, 87’ Χίμπλινγκερ, 93’ Μπουντιμίρ – 30’ Σίντζιελορτζ, 81’ Ρέγιες, 82’ Παρασκευαΐδης, 83’ Παστός
Αποβολή: 94’ Χίμπλινγκερ (δεύτερη κίτρινη)
Προσέλευση κόσμου: 11.800
Εισπράξεις: 25.030

Η «δική μας ομάδα» επικράτησε του Λεβαδειακού με 2-1 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της
Super League και πέτυχε την τρίτη της συνεχόμενη νίκη και συνάμα τέταρτη στους τελευταίους πέντε αγώνες.
Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε ο Πάτρικ Ογκουνσότο στο 11ο μόλις λεπτό μετά από την παράλληλη σέντρα του Κοιλιάρα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στο 40ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο και το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, Δημήτρης Κοιλιάρας, στο 73ο λεπτό, μετά από καταπληκτικό συνδυασμό των Τζούνιορ-Βακουφτσή.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Εργοτέλης παρέμεινε αήττητος στο Παγκρήτιο στάδιο για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι, μετρώντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Λειβαδιάς, ο Εργοτέλης έχει το «πάνω χέρι», καθώς επικράτησε σήμερα με 2-1, ενώ στον πρώτο αγώνα υπήρξε «λευκή» ισοπαλία (0-0).

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1’
Ο Θεοδωρίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βακουφτσής πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στο σώμα του Παβιό και κατέληξε κόρνερ.
8’ Εκτέλεση φάουλ του Κοιλιάρα από τα αριστερά, ο Ογκουνσότο προσπάθησε να βάλει το πόδι του στην πορεία της μπάλας, όμως δεν πρόλαβε με αποτέλεσμα να περάσει ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία για την ομάδα μας.
11’ ΓΚΟΛ! Παράλληλη συρτή σέντρα του Κοιλιάρα από τα δεξιά, ο Βακουφτσής άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, ο Ογκουνσότο έγινε αποδέκτης της μπάλας και από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπλάζιτς, βάζοντας παράλληλα το τέταρτο συνεχόμενο γκολ του και το πέμπτο στο φετινό πρωτάθλημα.
36’ Επικίνδυνη σέντρα του Κοιλιάρα από τ’ αριστερά, ο Μπλάζιτς μπλόκαρε τη μπάλα προτού Ογκουνσότο.
40’ ΓΚΟΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο από αρκετά μακρινή απόσταση, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Δασκαλάκη. 1-1.
47’ Ο Κένεντι έκανε τη «βαθιά» μπαλιά, ο Βακουφτσής έστρωσε τη μπάλα με το στήθος στον Θεοδωρίδη κι αυτός δοκίμασε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού.

Σκορ ημιχρόνου: 1 – 1

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

48’
Καταπληκτική κάθετη πάσα του Θεοδωρίδη στον Ογκουνσότο, αυτός έκανε την διείσδυση, όμως άνοιξε αρκετά τη μπάλα με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Μπλάζιτς, ο οποίος παραχώρησε κόρνερ.
49’ Ο Μοντόγια δοκίμασε το σουτ, μετά από την πάσα του Ρέγες, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Χίμπλινγκερ και πέρασε κόρνερ.
52’ Σουτ του Γραμμόζη αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
60’ Ο Ογκουνσότο έκανε την ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, πέρασε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.
66’ Ο Εμεράν με «βαθιά» μπαλιά βρήκε τον Ντιμπαλά, αυτός κοντρόλαρε με το στήθος και έκανε με τη μια το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
69’ Δυνατό σουτ του Τζούνιορ από διαγώνια θέση, ο Μπλάζιτς έλεγχε την φάση και μπλόκαρε σταθερά στην γωνία του.
73’ ΓΚΟΛ! Καταπληκτικός συνδυασμός Τζούνιορ-Βακουφτσή-Κοιλιάρα, ο τελευταίος πλάσαρε τον Μπλάζιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο των φιλοξενούμενων.
90’ Σουτ του Λεονάρντο μέσα από την μεγάλη περιοχή, ο Δασκαλάκης έδιωξε προς στιγμήν και ο Χίμπλινγκερ «καθάρισε» την φάση διώχνοντας αρκετά μακριά.

Τελικό σκορ: 2 – 1