Γήπεδο: Παγκρήτιο στάδιο Διαιτητής: Τριτσώνης Σ. (Αθηνών) Βοηθοί: Βασσάλος Κ. (Αθηνών), Φαντόπουλος Ν. (Πειραιά) 4ος Διαιτητής: Κουκουλάκης Μ. (Ηρακλείου...

Γήπεδο: Παγκρήτιο στάδιο
Διαιτητής: Τριτσώνης Σ. (Αθηνών)
Βοηθοί: Βασσάλος Κ. (Αθηνών), Φαντόπουλος Ν. (Πειραιά)
4ος Διαιτητής: Κουκουλάκης Μ. (Ηρακλείου)
Σκόρερ: 83’ Νατσέφσκι
Κίτρινες κάρτες: 44’ Χίμπλινγκερ, 52’ Μιλάντιν, 90’+Κεφαλούκος, 90’+Δασκαλάκης – 57’ Ραγκουέλ, 65’ Μάρκες, 77’ Γιαννούλης
Εισιτήρια: 970
Εισπράξεις: 5.335

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

13’
Σουτ του Θεοδωρίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Πάρντο.
15’ Μακρινό σουτ πάλι από τον Θεοδωρίδη, η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.
16’ Μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, ο Δασκαλάκης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
22’ Σουτ του Ογκνιένοβιτς από την γωνία της μεγάλης περιοχής, ο γκολκίπερ του Ηρακλή θα διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.
32’ Ο Τάσιτς θα σεντράρει από τα δεξιά, ο Μπουντιμίρ θα σηκωθεί πιο ψηλά απ’ όλους αλλά η κεφαλιά που έκανε πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο.
33’ Ο Θεοδώριδης θα δοκιμάσει ξανά το πόδι έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα θα πάει ξανά πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του «γηραιού».
36’ Ο Κοιλιάρας ελίσσεται πολύ όμορφα έξω από την περιοχή, θα κάνει το σουτ, ο Πάρντο διώχνει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
39’ Δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου από αρκετά μακρινή απόσταση, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
41’ Πολλή όμορφη ενέργεια του Κοιλιάρα από τα αριστερά που απέφυγε τον Μαλαγκουένιο, έδωσε στον επερχόμενο Θεοδωρίδη, ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάρντο.

Σκορ ημιχρόνου: 0 – 0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51’
Δυνατό σουτ του Μάρκες από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Δασκαλάκης θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.
54’ Ο Κοιλιάρας θα δοκιμάσει το πόδι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα θα φύγει άουτ.
59’ Εκτέλεση φάουλ του Μάρκες από τ’ αριστερά, κεφαλιά του Μαλαγκουένιο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ηρακλειώτη γκολκίπερ.
71’ ΔΟΚΑΡΙ! Σέντρα του Τζούνιορ από τα δεξιά, προβολή του Μπουντιμίρ, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Πάρντο.
79’ Ο Θεοδωρίδης θα βρει τον Νατσέφσκι στα δεξιά, αυτός θα δώσει στον Μπουντιμίρ που θα σουτάρει με τη μια, όμως ο Πάρντο θα μπλοκάρει τη μπάλα.
83’ ΓΚΟΛ! Ο Κοιλιάρας έκανε ανεπανάληπτη ενέργεια από τα αριστερά, ξεπέρασε με περιστροφή 180 μοιρών του σώματος του δύο αντιπάλους, έστρωσε στον Νατσέφσκι στο ύψος του πέναλτι και αυτός με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Ηρακλή.
87’ Σουτ του Έμερσον μέσα από την μεγάλη περιοχή, ο Δασκαλάκης θα κρατήσει το μηδέν με μια εκπληκτική απόκρουση.

Τελικό σκορ: 1 – 0

Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Μιλάντιν, Κένεντι, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Τάσιτς, Τζούνιορ, Κοιλιάρας (90΄ Φραγκουλάκης), Θεοδωρίδης (88΄ Κεφαλούκος), Ογκνιένοβιτς (70΄ Νατσέφσκι), Μπουντιμίρ.

Ηρακλής (Άνχελ Πεντράθα): Πάρντο, Ραγκουέλ, Γιαννούλης, Κατσαμπής,
Μαλαγκουένιο, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος (87΄ Πουρσανίδης), Γκαρσία (46΄ Εμερσον), Γιάντσης, Δράμπης (70΄ Νικολόπουλος), Μάρκες.