Γήπεδο: Παγκρήτιο στάδιο Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς) Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης), Βλάχος (Γρεβενών) Σκόρερ: 18’ Ογκνιένοβιτς – 29’ Δέλλας, 74’ Μαντούκα, 91’...

Γήπεδο: Παγκρήτιο στάδιο
Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης), Βλάχος (Γρεβενών)
Σκόρερ: 18’ Ογκνιένοβιτς – 29’ Δέλλας, 74’ Μαντούκα, 91’, 94’ Λυμπερόπουλος
Κίτρινες κάρτες: 54’ Κοιλιάρας – 37 Καφές, 44’ Ζεράλντο Άλβες, 61’ Τόζερ, 90’ Μαντούκα
Εισιτήρια: 5.940
Εισπράξεις: 54.735

Φάσεις

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

7’ Εξαιρετική πάσα του Θεοδωριδη στον Ογκνιένοβιτς, το σουτ του οποίου, όμως, κατέληξε ελάχιστα άουτ.
12’ Ο Μαντούκα βρίσκει ωραία τον Ριβαλντο, αλλά ο Βραζιλιάνος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Δασκαλάκη.
18’ ΓΚΟΛ! Ο Τάσιτς έβγαλε μόνο του τον Ογκνιένοβιτς ο οποίος πλάσαρε εύστοχα κι έκανε το 1-0.
24’ Ο Ράμος τροφοδοτεί τον Μαντούκα, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να βρει τον στόχο.
29’ Ο Δασκαλάκης βγήκε νικητής από ακόμη ένα τετ-α-τετ, καθώς το σουτ του Μαντούκα έδιωξε σε κόρνερ.
30’ ΓΚΟΛ! Ο Τόζερ εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Δέλλας με κεφαλιά ισοφάρισε για την ΑΕΚ σε 1-1.
34’ Ο Ογκνιένοβιτς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μάχο σε τετ α τετ, κερδίζοντας όμως το κόρνερ.
44’ Σουτ του Ογκνιένοβιτς μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μάχο.
45’ Φάουλ του Τόζερ, κεφαλια του Λυμπερόπουλου, η μπάλα άουτ.

Σκορ ημιχρόνου: 1 – 1

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51’ Κόρνερ του Ριβάλντο από τα δεξιά, μονοκόμματο σουτ του Ζούλιο Σέζαρ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
58’ Ο Θεοδωρίδης θα τροφοδοτήσει τον Τζούνιορ, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος ήταν άστοχο.
59’ Σέντρα του Ράμος από τα δεξιά, κεφαλιά του Σέζαρ, η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.
69’ Επέλαση του Γραμμόζη από τα δεξιά, δοκιμάζει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο της Ένωσης.
71’ Σουτ του Θεοδωρίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
74’ ΓΚΟΛ! Ο Μανού θα βγάλει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαντούκα αμαρκάριστος θα πάρει την κεφαλιά και η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Δασκαλάκη, κάνοντας το 1-2.
88’ Δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή από τον αμαρκάριστο Ριβάλντο, η μπάλα καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
91’ ΓΚΟΛ! Ύστερα από σέντρα από τα δεξιά του Μαντούκα, ο Ριβάλντο πήγε να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ανυφαντάκη κατέληξε στον Λυμπερόπουλο, που από κοντινή θέση έκανε το 1-3.
94’ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Καφέ από τα αριστερά, ο Λυμπερόπουλος κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή, θα κάνει το σουτ και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο. 1-4.

Τελικό σκορ: 1 – 4

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης (78' Μπουντιμίρ), Κοιλιάρας (78' Κοτσιανικούλης), Γραμμόζης, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Ογκνιένοβιτς (84' Νατσέφσκι), Ανυφαντάκης, Τάσιτς, Ματθαιάκης.

ΑΕΚ (Λορέντσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Καφές, Ράμος, Αρουαμπαρένα (65' Λαγός), Δέλλας, Ριβάλντο, Μαντούκα, Παπασταθόπουλος (35' Άλβες), Λυμπερόπουλος, Τόζερ (65' Μανού), Ζούλιο Σέζαρ.