Σημαντική νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης επί του Πανθρακικού στο Παγκρήτιο στάδιο με το εντυπωσιακό 4-0 για την 5η αγωνιστική της Super League φτάνοντας στους 8 βαθμούς. Το σκο...

Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 36’ ο Σίλβα Τζούνιορ με πέναλτι, το οποίο έγινε στον Μάριο Μπούντιμιρ.
Στην επανάληψη η δική μας ομάδα ανέβασε την απόδοση της και έκανε το 2-0 στο 64’, όταν ο Λεάλ έκανε μια εκπληκτική προσπάθεια και ωραίο σουτ ο Βρονταράς απέκρουσε, ωστόσο η μπάλα έφτασε στον Μπούντιμιρ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Το δείκτη του σκορ στο 3-0 ανέβασε στο 87’ ο Μπέτο με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με μοναδικό τρόπο ο Σέρχιο Λεάλ, ο οποίος στο 89’ με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 4-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ:
ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ, ΒΙΣΙΟ, ΧΙΜΠΛΙΝΓΚΕΡ, ΤΖΟΥΝΙΟΡ, ΡΟΥΜΠΑΚΗΣ, ΚΟΡΔΟΝΟΥΡΗΣ, ΡΟΜΑΝΟ, ΒΕΡΠΑΚΟΦΣΚΙΣ (58’ ΛΕΑΛ), ΚΟΙΛΙΑΡΑΣ Δ. (50’ ΟΡΦΑΝΟΣ), ΜΠΟΥΝΤΙΜΙΡ, ΦΡΑΓΚΟΥΛΑΚΗΣ (74’ ΜΠΕΤΟ).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: ΒΡΟΝΤΑΡΑΣ, ΤΖΟΚΙΤΣ, ΑΛΒΕΣ, ΚΛΕΜΕΝΤ, ΦΑΓΙΑΡΔΟ (59’ ΝΟΥΟΚΟ), ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ (66’ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ), ΑΡΓΥΡΙΟΥ, ΟΛΙΣΕ, ΜΠΑΧΑΡΙΔΗΣ, ΚΑΖΑΚΗΣ, ΝΤΙΑΛΟ (66’ ΜΠΟΥΒΑΛ).
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.844
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 10.060
ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ
1’ Σουτ του Καζάκη άουτ.
20’ Σουτ του Τζούνιορ άουτ.
30’ Νέο σουτ του Τζούνιορ μπλόκαρε ο Βρονταράς.
31’ Πλασέ του Ντιαλό έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.
33’ Ωραία ομαδική προσπάθεια του Εργοτέλη, ο Φραγκουλάκης πάσαρε στον Βερπακόφσκις ο οποίος έκανε το πλασέ ωστόσο ο Βρονταράς μπλόκαρε.
Γκοοοοολ!!! 36’ Ο Μπούντιμιρ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, ο Τζούνιορ ανέλαβε το πέναλτι κάνοντας το 1-0.
38’ Σουτ του Φραγκουλάκη η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
45’ Σουτ του Καπετάνου η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
50’ Κεφαλιά πάσα του Ρομάνο στον Μπούντιμιρ το γύρισμα του έδιωξαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.
51’ Γύρισμα του Μπούντιμιρ στον Βερπακόφσκις ο οποίος δεν έκανε το πλασέ όπως θα ήθελε με τον Βρονταρά να μπλοκάρει τη μπάλα.
61’ Εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη ο Χίμπλινγκερ έκανε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ.
Γκοοοοολ!!! 64’ Ωραία μπαλιά του Τζούνιορ στον Λεάλ ο οποίος έκανε εκπληκτική προσπάθεια και σουτ ο Βρονταράς απέκρουσε προσωρινά και στη συνέχεια ο Μπούντιμιρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και 2-0.
Γκοοοοολ!!! 87’ο Μπέτο μέσα από την περιοχή έκανε ωραίο πλασέ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.
Γκοοοοοοοοοολ!!!!! 89’ Ο Λεάλ με μοναδικό τρόπο, απίστευτη εκτέλεση πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, γράφοντας το τελικό 4-0.
Σ/Τ Νίκου Καραγεωργίου
Στην Συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδα μας Νίκος Καραγεωργίου δήλωσε: « Πετύχαμε την δεύτερη φετινή μας νίκη στο Παγκρήτιο στάδιο. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι που το έκανε ακόμα δυσκολότερο ο αντίπαλος μας με το πάθος και την αποφασιστικότητα που έδειξε.
Στο δεύτερο ημίχρονο βάλαμε και εμείς στο παιχνίδι μας τα παραπάνω στοιχεία και σε συνδυασμό με την ποιότητα και κάποιες ατομικές ενέργειες των ποδοσφαιριστών μας διαμορφώθηκε το 4-0, το οποίο είναι εντυπωσιακό αποτέλεσμα αλλά δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων.
Είμαστε μια οργανωμένη ομάδα, μια οικογένεια και φαίνεται ότι φέτος λειτουργούμε καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο».

*Αύριο στις 17:30 έχει προγραμματιστεί προπόνηση για την ομάδα μας στο βοηθητικό γήπεδο του Παγκρητίου σταδίου.

* Με σκόρερ τον Μπουχαλάκη η ομάδα Νέων Εργοτέλη Κ17 αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων Κ17 της Super League.