Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Εργοτέλης που έχασε με 2-5 από τον Πανιώνιο στο Παγκρήτιο στάδιο για την 7η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα μα...

Η ομάδα μας αναγκάστηκε να αγωνιστεί για περίπου 70 λεπτά με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Παναγιώτη Κορδονούρη στο 21’ όπου και προήλθε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων που κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χούτος.
Στο 27’ ο Ρεκόμπα έκανε το 0-2 με πλασέ έπειτα από προσπάθεια του Εστογιάνοφ.
Στο 60’ ο Εργοτέλης είχε δοκάρι καθώς μετά από προσπάθεια του Ρομάνο ο Κουτσόπουλος στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Κρέσιτς.
Μετά από δύο λεπτά έγινε το 0-3 και πάλι με τον Ρεκόμπα.
Στο 74’ ο Γραμμόζης με πέναλτι κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 1-3, με τον Μαϊστόροβιτς να αποβάλετε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στο 76’ ο Χούτος με κεφαλιά έκανε το 1-4 έπειτα από σέντρα του Εστογιάνοφ.
Στο 83’ ο Κουμορτζί με πλασέ από κοντά έκανε το 1-5, ενώ το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Γραμμόζης στο 86’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Εισιτήρια: 2145
Εισπράξεις: 19.951

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ(λ.τ. 39’ Γιαλούσης) , Ορφανός, Γελαδάρης, Πλάσνεγκερ, Γραμμόζης, Τζούνιορ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Ογκουνσότο, Μπουντιμίρ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κρέσιτς, Μανιάτης, Ρεκόμπα, Γκονσάγκα, Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί, Εστογιάνοφ, Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Χούτος.

Σ/Τ Νίκου Καραγεωργίου
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Εργοτέλη Νίκος Καραγεωργίου τόνισε: « Σίγουρα είναι μια πολύ δύσκολη βραδιά για εμάς. Κανείς μας δεν περίμενε ότι θα έχουμε σήμερα αυτό το αποτέλεσμα, ωστόσο έτσι είναι το ποδόσφαιρο και πλέον δημιουργείται βαθμολογικό πρόβλημα αν αναλογιστεί κανείς ότι ακολουθούν δύο δύσκολα παιχνίδια.
Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου παρότι το αποτέλεσμα είναι πολύ στενάχωρο για την ομάδα μας. Πάντως το χειρότερο για εμάς είναι ότι τραυματίστηκε ο Χίμπλινγκερ και εκτός από το παιχνίδι χάσαμε και αυτόν και πιθανότατα θα απουσιάσει από τις επόμενες αναμετρήσεις που θα δώσουμε.
Σημαντικό είναι ότι ο κόσμος είναι δίπλα μας και μας βοηθάει, χάσαμε με ένα πολύ μεγάλο σκορ και όμως μας χειροκρότησαν στο τέλος του αγώνα.»

Φιλμ αγώνα
8’ Πλασέ του Ρομάνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κρέσιτς.
14’ ο Ογκουνσότο βρίσκεται απέναντι από τον Κρέσιτς τον πέρασε ωστόσο πλάσαρε άστοχα.
16’ Σέντρα Γραμμόζη κεφαλιά του Ορφανου μπλόκαρε ο Κρέσιτς.
Γκολ 21’ 0-1. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χούτου, αποβολή του Κορδονούρη με απευθείας κόκκινη κάρτα για χέρι.
Γκολ 27’ 0-2. Πάσα του Εστογιάνοφ στον Ρεκόμπα, πλασέ του τελευταίου η μπάλα στα δίχτυα.
32’ Σουτ Ορφανού έδιωσε ο Κρέσιτς.
33’ Πλασέ Ορφανού απέκρουσε ο Κρέσιτς και στην επαναφορά ο Μπουντιμίρ αστόχησε.
35’ Απέναντι στον Κρέτιτς ο Ογκουνσότο πλασάρει άστοχα.
45’ Κεφαλιά πάσα του Γιαλούση στον Μπουντιμίρ ωστόσο έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί του Πανιωνίου.
45’+ Πλασέ του Ογκουνσότο απέκρουσαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.
52’ Σέντρα Εστογιάνοφ κεφαλιά του Γκονσάσγκα άουτ.
59’ Σουτ Ρεκόμπα έδιωξε με τα πόδια ο Δασκαλάκης, στην επαναφορά της μπάλας ο Ρεκόμπα έκανε το σουτ μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.
60’ Πάσα του Ρομάνο ο Κουτσόπουλους στην προσπάθεια του να διώξει την έστειλε στο δοκάρι.
Γκολ 61’ 0-3. Πάσα του Εστογιάνοφ ο Ρεκόμπα με πλασέ έκανε το 0-3.
Γκολ 74’ 1-3. Πέναλτι για τον Εργοτέλη ο Γραμμόζης το εκτελή και 1-3.
Γκολ 76’ 1-4. Σέντρα Εστογιάνοφ κεφαλιά του Χούτου 1-4.
Γκολ 83’ 1-5. Πλασέ Κουμουτζί 1-5.
Γκολ 86’ 2-5. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γραμμόζη 2-5.

*Την ήττα με 4-0 από τον ΟΦΑ στο γήπεδο των Ρουσοχωρίων γνώρισαν οι Νέοι Εργοτέλη που αγωνίζονται στον Πρώτο όμιλο της Δεύτερης κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος.