Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πέτυχε η ομάδα μας που επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης σε παιχνίδι που έγινε στο Παγκρήτιο στάδιο....

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε με ωραίο πλασέ ο Λεάλ μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, έπειτα από σέντρα του Μπέτο.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ρομάνο, Λεάλ (74’ Κοιλιάρας Δ.), Μπέτο (73’ Ορφανός), Μπουντιμίρ και Φραγκουλάκης (84’ Κορδονούρης).

ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Κουκιέλκα, Παπαδημητρίου, Πόι, Κιντάνα (76’ Σουάνης), Μαρσέλο (46’ Βακουφτσής), Τζάγκι, Μάνταλος (56’ Στρμπα), Βάλλας, Κωστούλας, Φαμπιανέζι.
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 331
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 4965
ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ
Γκοοολ!!! 1’ Σέντρα του Μπέτο πλασέ του Λεάλ και 1-0.
3’ Σουτ του Μπέτο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γκσπούρνινγκ.
5’ Πλασέ του Πόι έδιωξε σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.
7’ Εκτέλεση φάουλ του Φαμπιανέζι εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.
9’ Σουτ του Ρομάνο η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.
12’ Κεφαλιά πάσα του Λεάλ ο Μπουντιμίρ άργησε να πλασάρει και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.
28’ Ωραία προσπάθεια του Λεάλ ο οποίος πάσαρε στον Τζούνιορ που έκανε το σουτ το οποίο έφυγε άουτ.
37’ Εκτέλεση φάουλ του Φαμπιανέζι η μπάλα πέρασε άουτ.
45’ Πλασέ του Λεάλ έδιωξε δύσκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
53’ Εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών της Ξάνθης και έφυγε κόρνερ.
70’ Πλασέ του Πόι σπουδαία επέμβαση του Δασκαλάκη.
72’ Πάσα του Φραγκουλάκη στον Ρομάνο ο οποίος έκανε το πλασέ η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.
77’ Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Τζούνιορ μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ.
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΝΙΚΟΥ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Στην Συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Εργοτέλη Νίκος Καραγεωργίου δήλωσε: « Σήμερα πετύχαμε την πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα. Είχαμε να πετύχουμε νίκη με ομάδα που είναι περίπου της ίδιας δυναμικότητας με εμάς σχεδόν ένα χρόνο.
Το τελικό σκορ θα μπορούσε να είναι διαφορετικό και μεγαλύτερο για εμάς, ωστόσο δεν καταφέραμε να κάνουμε καλή τελική πάσα.
Στο πρώτο μέρος κυριαρχήσαμε και χάσαμε κάποιες ευκαιρίες που έπρεπε να τις είχαμε κάνει γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο αντίπαλος μας πίεσε έχασε 1-2 καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Πάντως σε αυτό το διάστημα χάσαμε και εμείς κάποιες ευκαιρίες.
Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει στη συνέχεια, ελπίζουμε στο μέλλον να παίρνουμε πιο εύκολα παιχνίδια στα οποία δημιουργούμε πολλές ευκαιρίες».