Η ομάδα μας για να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος ήθελε μόνο τη νίκη επί της Ξάνθης και στραβοπάτημα των αντιπάλων της...

Η ομάδα μας για να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος ήθελε μόνο τη νίκη επί της Ξάνθης και στραβοπάτημα των αντιπάλων της, Ατρομήτου και Λεβαδειακού αντίστοιχα.
Έτσι, στο Παγκρήτιο στάδιο πραγματοποιήθηκε ένα αρκετά καλό παιχνίδι που πρόσφερε αρκετό θέαμα στους φιλάθλους που παρευρέθησαν στις εξέδρες.
Ο Εργοτέλης κατάφερε να «κλειδώσει» τον αγώνα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, πετυχαίνοντας δυο τέρματα με τους Τζούνιορ (πέναλτι) και Βακουφτσή, «βγάζοντας» παράλληλα το άγχος από πάνω τους.
Μπορεί το σκορ στο ημίχρονο να ήταν 2-0, αλλά οι φίλαθλοι περίμεναν τα στραβοπατήματα των αντιπάλων του Εργοτέλη για την υπόθεση παραμονή.
Στο άκουσμα της είδησης ότι ο Πανιώνιος ισοφάρισε τον Ατρόμητο, τότε ο φίλαθλος κόσμος ξέσπασε και άρχισε να χοροπηδά και να πανηγυρίζει από νωρίς την παραμονή της «δικής μας ομάδας» στην
Super League.
Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο κόσμος που ήταν στο γήπεδο πανηγύρισε πιο πολύ τα γκολ του Πανιωνίου, παρά τα γκολ του Εργοτέλη, ενδεικτικό του άγχους που υπήρχε από τον καθένα που παρευρέθηκε στο “Παγκρήτιο” το απόγευμα της Κυριακής.
Έτσι, ο Εργοτέλης «καπάρωσε» την προνομιούχο θέση που τον κρατά στην κορυφαία κατηγορία της Ελλάδας (
Super League) και ανταμείφθηκαν συνάμα οι κόποι όλων που βοήθησαν να παραμείνει αυτή η ομάδα στην κατηγορία.

Γήπεδο: Παγκρήτιο
Διαιτητής: Σταυρίδης Ι. (Πιερίας)
Βοηθοί: Τζούνας Ν. (Κοζάνης), Βλάχος Κ. (Γρεβενών)
4ος Διαιτητής: Καστανίδης Γ. (Θεσσαλονίκης)
Σκόρερ: 35’ Τζούνιορ (πεν.), 39’ Βακουφτσής
Κίτρινες κάρτες: 34’ Σταθάκης (Ξάνθη)
Προσέλευση κόσμου: 13.000
Εισπράξεις: 22.834

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

7’ Ο Γραμμόζης με καταπληκτική κάθετη πάσα βρήκε τον Κοιλιάρα κι αυτός με ωραίο πλασέ «κρέμασε» τον Λυμπερόπουλο, όμως ο Βάλλας είχε διαφορετική γνώμη κι έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
18’ Ο Φραγκουλάκης επιχείρησε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, ο Λυμπερόπουλος απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Σταθάκης έδιωξε σε κόρνερ προτού ο Ογκουνσότο γίνει αποδέκτης της μπάλας.
22’ Πολύ όμορφη ενέργεια του Τζούνιορ από τα δεξιά ο οποίος έστρωσε στον επερχόμενο Θεοδωρίδη, το σουτ του οποίου βρήκε το δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου.
23’ Ο Γκρζέλακ με διαγώνιο σουτ από την αριστερή πλευρά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
34’ Ο Κοιλιάρας θα κερδίσει το πέναλτι από τον νεαρό Σταθάκη, ο οποίος δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα του διαιτητή, κ. Σταυρίδη.
35’ ΓΚΟΛ!!! Ο Τζούνιορ ανέλαβε την «εσχάτη των ποινών», στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Ξάνθης, ο οποίος φάνηκε να βρίσκει τη μπάλα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Βραζιλιάνος μέσος πέτυχε το 7ο γκολ του και έγινε ο πρώτος σκόρερ της ομάδος στο φετινό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον Ογκουνσότο που είχε έξι γκολ.
39’ ΓΚΟΛ!!! Ο Κοιλιάρας έκανε καταπληκτική ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βακουφτσή, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να κάνει δύο τα τέρματα της ομαδος μας.

Σκορ ημιχρόνου: 2 – 0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

60’
Ο Κοιλιάρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τζούνιορ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό γυριστό σουτ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Λυμπερόπουλου, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
67’ Ο Ογκουνσότο μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή όμως καθυστέρησε αρκετά με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Λυμπερόπουλος, που έδιωξε με τα πόδια.
71’ 'Εξαλλοι πανηγυρισμοί στο Παγκρήτιο στάδιο, καθώς ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1 τον Ατρόμητο.
78’ Ο 16χρονος Νίκος Καρέλης μπήκε στην θέση του Γιώργου Βακουφτσή κι έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που φόρεσε την φανέλα του Εργοτέλη στην
81’ Νέο τετ-α-τετ του Ογκουνσότο, ο Λυμπερόπουλος αποκρούει και πάλι.
83' Απίστευτοι πανηγυρισμοί στο Παγκρήτιο στάδιο που έμαθαν για το 2-1 του Πανιωνίου επί του Ατρομήτου.
93’ Ο Κουτσιανικούλης έκανε την επέλαση από τα αριστερά, βγήκε απέναντι από τον Λυμπερόπουλο, το πλασέ όμως του Λαρισαίου μεσοεπιθετικού έφυγε άουτ.

Τελικό σκορ: 2 – 0

Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης (88' Αθανασίου), Γιαλούσης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Φραγκουλάκης, Κοιλιάρας, Τζούνιορ, Γραμμόζης, Θεοδωρίδης (72' Κουτσιανικούλης), Ογκουνσότο, Βακουφτσής (78' Καρέλης).

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Ριζογιάννης, Κωστούλας, Βάλλας, Σταθάκης (69' Πένκο), Μπέρτος, Χασομέρης, Ρίκκα, Γκρζέλακ, Ραντζίνσκι (46' Παπαδόπουλος), Ντίνας (54' Φλίσκας).