Μπορεί ο Εργοτέλης να ήταν αυτός που πίεζε, δημιουργούσε και έψαχνε το γκολ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κόντρα στον Πανσερραϊκό ωστόσο δεν ήταν αυτός που χαμογέλασε. Οι Σερραίοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν την νίκη έχοντας μόλις τρεις ευκαιρίες τις οποίες και μετέτρεψαν σε γκολ.

Οι κιτρινόμαυροι «πάτησαν» καλά στον αγωνιστικό χώρο πήραν τον έλεγχο απο την αρχή επισκέπτονταν με ιδιαίτερη συχνότητα τα αντίπαλα καρέ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται όλοι πίσω από τη σέντρα.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 8’ όταν το πλασέ του Τσέλιου κατέληξε άουτ ενώ υο λεπτά αργότερα την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Σταματάκου

Στο 13’ ο Σταματάκος έστρωσε στον Έφορντ με το πλασέ του οποίου έφυγε  ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Άντμαν.

Ο Εργοτέλης συνεχισε να δημιουργεί και στο 15’ μετά από σέντρα του Σταμόπουλου ο Τσέλιος έκανε την κεφαλιά για να κάνει σωτηρια επέμβαση ο τερμαατφύλακας των φιλοξενουμενων. Στο 19 να ευκαιρία με τον Τσέλιο, το σουτ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού οι Σερραίοι κατάφεραν στη μοναδική φορά που βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση και ήταν ο Ναζίμ αυτός που στο 32ο λεπτό δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία, ανοίγοντας το σκορ.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα μας καθως στο 49’ο Δούμτσιος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Οι παίκτες μας συνέχισαν την προσπάθεια τους με τον Μπουτσάκη στο 51’ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει ο σκορ. Στο 66’ οι παίκτες μας  ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπουτσάκη από τον Σιάκκα με τον διαιτητή όμως να λέει «όχι»

Ο Άντμαν στο 64’ απέκρουσε  για αλλη ια φορά σωτήρια την κοντινή κεφαλιά του Ιατρούδη ενώ στο 68’ νέο σουτ του Μπουτσάκη έφυγε  άουτ.

Ο χρόνος περνούσε, ο Εργοτέλης έχανε ευκαιρίες και εντέλει, ο Ενομό στο 70' σε μια αντεπίθεση έγραψε το 0-3. Στην συνέχεια  ο Εργοτέλης δικαιούται να διαμαρτύρεται για πέναλτι που επίσης δεν υποδείχθηκε από τον διαιτητή στο 77' σε χέρι του Γιαξή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πανυτσίδης του Συνδέσμου Κοζάνης με βοηθούς τον Καραθανάση του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Οικονόμου του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (85' Αγγελόπουλος), Μπούζας (61' Ιατρούδης), Μπουρσέλης, Έφορντ (80' Μανουσάκης), Σταματάκος, Τσέλιος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πέτρος Στοΐλας): Άντμαν, Αναστασόπουλος, Σιάκκας, Τσελεπίδης, Μακούσης, Ναζίμ, Γιαξής, Στέβιτς (78' Πέτρου), Κρητικός, Ενομό (90'+2 Γουάλεϊ), Δούμτσιος.