Η 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ ολοκληρώθηκε με μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας, τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης. Δεκατρείς διαθέσιμοι μαχητές κατέθεσαν την ψυχή τους. Παρά το έκτακτο περιστατικό μαζικής ίωσης, που προέκυψε τις τελευταίες ώρες πριν τον αγώνα, η ομάδα πέτυχε το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα!

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ασκούν πίεση, ώστε να φτάσουν πρώτοι στην επίτευξη ενός τέρματος, πράγμα το οποίο συνέβη. Στο 29΄ οι παίκτες μας επιχείρησαν να απομακρύνουν τη μπάλα, αλλά εκείνη κατέληξε στα πόδια των παικτών του Μοχού. Τελικός αποδέκτης έγινε ο Χιώτης, ο οποίος ανοίξε το σκορ, ύστερα από δυνατό σουτ. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα ένα δοκάρι, στο 44'.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε με συγκέντρωση και περισσότερο πάθος. Κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της. Όμως τα συνεχόμενα φάουλ και οι μεγάλες σε διάρκεια διακοπές «πάγωναν» το παιχνίδι, γεγονός που δυσκόλευε αυτή την προσπάθεια.

Σε μία ανύποπτη φάση στο 63΄, ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είχε βγει από την περιοχή του, με σκοπό να απομακρύνει τη μπάλα, οι παίκτες του Εργοτέλη ανέκτησαν τη κατοχή. Τότε ο Βασιλάκης επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, το οποίο κατέληξε στην εστία του Μοχού και έτσι με έναν εντυπωσιακό τρόπο ισοφάρισε για την ομάδα μας.

Λίγα λεπτά αργότερα υπήρξε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για ακόμη ένα τέρμα από την ομάδα μας. Ο Φθενάκης πήρε τη μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, οδήγησε αρκετά μέτρα και σούταρε, υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Από το σημείο αυτό, έως και το τέλος της αναμέτρησης ο Εργοτέλης κυριάρχησε εντός αγωνιστικού χώρου. Η μια φάση διαδεχόταν την άλλη, δείχνοντας τι θα επακολοθούσε.

Στο 75΄ ήρθε η ολική ανατροπή από τα πόδια του Ντίσα, ο οποίος αξιοποίησε με το καλύτερο τρόπο την πάσα του Τάγγινη και έγραψε το 1-2.

Δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Ντίσα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «σφράγισε» το τρίποντο και τη νίκη για την ομάδα μας, μετά από μια κάθετη πάσα-δώρο από τον συμπαίκτη του Φθενάκη.

ΓΣ Εργοτέλης (Ξημεράκης-Κουτίδης): Μιράσι, Κορνάρος, Πλατοκούκης, Κρασανάκης, Μερκουλίδης, Βασιλάκης, Χότζα, Τάγγινης, Παπακώστας (91΄ Μιχελουδάκης), Ντίσα, Φθενάκης.

ΑΣ Μοχού (Λεκάκης): Μουτζούρης, Γκαρής, Βαρδάκης, Μίχος, Παπουτσάκης (68΄ Καρβελλάς), Τσιμηνικάκης Ι. (73΄ Αλατίκ), Σούρσος, Σκουτέλης, Τσιμηνικάκης Ρ, Κεφάκης (80΄ Φραγκάκης). Χιωτης (68΄ Ρουσοχατζάκης).

Ο Μιχάλης Ξημεράκης, εκ μέρους του προπονητικού διδύμου, μετά το τέλος του αγώνα, δήλωσε τα εξής:  "Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. Ήταν ακόμα σημαντικότερη διότι το τελευταίο 48ωρο προέκυψαν αρκετά προβλήματα ιώσεων. Οι διαθέσιμοι ποδοσφαιριστές έδειξαν τεράστιο ψυχικό σθένος και η ανατροπή του μάτς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αποτέλεσμα αυτού. Γνωρίζαμε από πριν ότι η έδρα του Μοχού θα ήταν μια δύσκολη έδρα. Συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά που αγωνίστηκαν όσο και στον κόσμο. Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη τόσο στους αθλητές που απουσίαζαν όσο και στον κόσμο που μας στήριξε ακόμα μια φορά και συνέβαλε τα μέγιστα για τη νίκη."